HomeŚwiat

Odebrano sygnały pochodzące prawdopodobnie z zaginionej, argentyńskiej łodzi podwodnej

Odebrano sygnały pochodzące prawdopodobnie z zaginionej, argentyńskiej łodzi podwodnej

Trwają poszukiwania zaginionego okrętu podwodnego ARA San Juan, należącego do marynarki wojennej Argentyny. Ekipom ratowniczym udało się odebrać siedem sygnałów satelitarnych, które mogą pochodzić z jednostki. Na pokładzie jest 44 marynarzy.

 

Według komunikatu sygnały mogące pochodzić z zaginionej łodzi podwodnej odebrano w sobotę po południu i trwały od 4 do 36 sekund. Jednak jak dotychczas nie udało się nawiązać kontaktu ze źródłem dźwięku. Ekipy ratunkowe cały czas starają się zlokalizować miejsce skąd zostały one nadane  – informuje agencja Reuter.

 

Argentyńska łódź podwodna ARA San Juan zaginęła w ostatnią środę. Łączność z jednostką utracono gdy znajdowała się ponad 400 km od wybrzeży Patagonii i miasta Ushuaia. Od tego dnia trwają intensywne poszukiwania. Biorą w nich udział jednostki morskie i lotnictwo Argentyny, USA i kilku innych państw.

 

Prowadzenie akcji ratunkowej utrudniają wyjątkowo trudne warunki panujące pomiędzy wybrzeżem Patagonii, a wyspami – Falklandami (Malwinami). Na morzu szaleje silny wiatr i ogromne fale, które dochodzą do ośmiu metrów wysokości.

 

Do aktywnych poszukiwań włączyła się flota USA. Amerykanie wysłali w rejon poszukiwań specjalny zespół, który ma do dyspozycji zdalnie sterowanego robota oraz kapsuły, dzięki którym można przetransportować marynarzy z zagrożonych zatopieniem okrętów podwodnych na powierzchnię – informuje BBC.

 

Argentyńska marynarka wojenna podała w oficjalnym komunikacie, że okręt ARA San Juan w ostatnią środę miał kłopoty z łącznością, które mogły być spowodowane awarią systemu elektrycznego na pokładzie. Zaginiona jednostka nie należy do najmłodszych. Została wybudowana w Niemczech w 1983 roku.

Zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Michał Kurowicki AIP

COMMENTS