HomeKultura

Odcinek specjalny serialu „Młody Piłsudski” najlepszym pilotem serialu na Festiwalu Filmowym w Birmingham

Odcinek specjalny serialu „Młody Piłsudski” najlepszym pilotem serialu na Festiwalu Filmowym w Birmingham

Odcinek specjalny serialu „Młody Piłsudski”, został uznany za najlepszy pilot serialu telewizyjnego. Zajął też pierwsze miejsce w kategorii: scenografia.

 

Na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Birmingham 2020, Odcinek specjalny serialu “Młody Piłsudski” (ang. „Conspirators”), został uznany za najlepszy pilot serialu telewizyjnego.

 

Serial “Młody Piłsudski” został wyprodukowany przez Techfilm Sp. z o.o. dla TVP SA przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FINA i opowiada o latach młodości przyszłego marszałka i początkach działalności politycznej Piłsudskiego.

 

Nagrodzony odcinek pilotowy serialu, jak informują producenci, był przygotowany na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i został wyemitowany w TVP 11 listopada 2018 r. Odcinek specjalny przygotowano z materiałów, które ostatecznie znalazły się 1 i 2 odcinku serialu.

 

Serial “Młody Piłsudski” opowiada historię grupki spiskowców na przełomie XIX i XX wieku walczących z caratem. “Centralną postacią jest Ziuk Piłsudski, młody socjalista, który po powrocie z syberyjskiego zesłania organizuje w Wilnie konspiracyjną drukarnię. Wywrotowa literatura rozprowadzana jest w całym zaborze rosyjskim za pomocą sieci kurierów i przemytników. Ścigany przez żandarmerię i tajną policję Ziuk przez wiele lat unika aresztowania. W konspiracyjnej działalności pomaga mu żona Maria Juszkiewiczowa i grono oddanych współpracowników – Aleksander Sulkiewicz, Stanisław Wojciechowski, Walery Sławek, Aleksander Prystor” – czytamy w komunikacie producenta.

 

Produkcja serialu zaczęła się w maju 2018 r. a zakończyła we wrześniu 2019r. Budżet serialu wyniósł ponad 18 mln zł; 13 odcinków serialu zrealizowano w czasie 125 dni zdjęciowych w kilkunastu lokalizacjach: Modlin, Nowa Sucha, Nowogród, Żyrardów, Przemyśl, Chabówka, Trakiszki, Lublin. W zdjęciach wzięło udział: 240 aktorów, 1346 statystów, 250 kaskaderów i pirotechników a ekipa techniczna liczyła 80 osób.

 

Reżyserem serialu jest Jarosław Marszewski; scenariusz napisali Jarosław Sokół i Ewa Wencel.

(PAP)

COMMENTS