HomePILNE

Od rana ścieki w Warszawie nie wpływają do Wisły. Zastępczy rurociąg działa z pełną mocą

Od rana ścieki w Warszawie nie wpływają do Wisły. Zastępczy rurociąg działa z pełną mocą

Od rana ścieki w Warszawie nie wpływają do Wisły. Zastępczy rurociąg na moście pontonowym pracuje z pełną zaplanowaną mocą. Nieczystości są nim przesyłane do oczyszczalni Czajka.

Na część mocy system działał od poniedziałku. Testowano most pod obciążeniem i działanie rurociągu. Jak mówi Krzysztof Woś, wiceprezes Wód Polskich, ten czas pokazał, że w instalacji trzeba było wprowadzić zmiany. Zmodyfikowany musiał zostać system pomp, w szczególności system „ssawno-tłoczący”, ponieważ ścieki były bardzo zanieczyszczone. Sprowadzono pompy z Holandii, Niemiec i Francji. Pracujący teraz system pomp daje możliwość przepompowywania 3,5 metra sześciennego płynów na sekundę.
W związku z zanieczyszczeniami ścieków pompy muszą być często czyszczone, ale w tym czasie będą pracowały zapasowe. Krzysztof Woś powiedział, że wszystko jest tak zaplanowane, żeby instalacja bez przerwy pracowała przez dwa miesiące. Są przygotowane pompy rezerwowe, z Holandii jedzie jeszcze jedna zatapialna pompa o wysokiej wydajności.
Nieczystości do Wisły były zrzucane od 28 sierpnia – wtedy doszło do awarii kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni. W tym czasie – jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – do rzeki zrzucono około 3,5 miliona metrów sześciennych nieczystości.
Decyzję o budowie zastępczego rurociągu na moście pontonowym podjął rząd. Prace nad pełnym uruchomieniem instalacji trwały nieco ponad dwa tygodnie. Inwestycja będzie sfinansowana z rezerwy budżetowej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Aneta Pawłowska-Krać/Rita/buch

COMMENTS