HomePOLSKA

Od dziś surowsze kary za cofanie liczników w autach

Od dziś surowsze kary za cofanie liczników w autach

Od dziś obowiązują surowsze kary za cofanie liczników w autach. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że za „przekręcenie” licznika w samochodzie można trafić do więzienia na 5 lat.


Zmiany w Kodeksie karnym, przygotowane przez Resort, mają ukrócić dzialność oszustów. W opublikowanym komunikacie Ministerstwo podkreśla, że dotychczas nieuczciwi sprzedawcy i ich pomocnicy byli praktycznie bezkarni. Konsekwencje ponosili uczciwi obywatele, przepłacający za zużyty samochód, często nie nadający się do jazdy. Ofiarą oszustów padali nieświadomi nabywcy, którzy na zakup pojazdu wydawali często ostatnie oszczędności.
W myśl obowiązującej od dziś nowelizacji Kodeksu karnego za każde sfałszowanie wskazań licznika grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy. Dotąd trudniono się takim procederem bez narażania się na karę. Niektóre warsztaty wręcz oferowały taką „usługę”.
Ministerstwo zwraca uwagę, że już sama zapowiedź wprowadzenia sankcji karnych doprowadziła do zniknięcia prasowych ogłoszeń o „zmianie wskazań liczników”. Z dotychczasowej działalności wycofują się również firmy, sprzedające urządzenia, służące do tak zwanej „korekty” liczników.
Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym, oraz Kodeksu karnego przewiduje również, że przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą mogły spisywać aktualny stan licznika kontrolowanego samochodu. Dane trafią do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów. Do ewidencji trafią też informacje ze stacji kontroli pojazdów o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę. Do tej pory stacje przekazywały do ewidencji jedynie stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w wielu państwach Europy. W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu. IAR/Ministerstwo Sprawiedliwości/zr

COMMENTS