HomePOLSKA

Od dziś musimy zakrywać usta i nos w miejscach publicznych

Od dziś musimy zakrywać usta i nos w miejscach publicznych

Od dziś musimy zakrywać usta i nos w miejscach publicznych. Wczoraj w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w tej sprawie. Rada Ministrów przyjęła je w trybie obiegowym.

Przez ostatnie dwa dni trwały konsultacje społeczne nad rozporządzeniem w tej sprawie. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnia, że wprowadzone zabezpieczenia wynikają z potrzeby uruchamiania niektórych sektorów gospodarki. “Chodzi o to, aby wraz z poluzowaniem, wprowadzonych wcześniej obostrzeń nie wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem, dlatego potrzebne są środki ochrony” – powiedział. Usta i nos można zasłonić maseczką, chustą, szalikiem, tzw. kominem lub przyłbicą, aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się wirusa. Chodzi o zakrywanie ust i nosa w miejscach, gdzie przebywają inne osoby spoza kręgu naszych domowników.

Wojciech Andrusiewicz – rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że chodzi między innymi o to, aby osoby, które przechodzą infekcję koronawirusem bezobjawowo, nie zakażały innych. Takich osób na całym świecie jest sporo, one nie mają objawów, stąd nie widzą potrzeby diagnozowania się, natomiast mogą zakażać innych.

W zakładach pracy to pracodawca decyduje, czy zapewni pracownikom maseczki, czy bezpieczną odległość od drugiej osoby, aby nie dochodziło do zakażeń.
Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są dzieci do 4 roku życia.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/# Góra/w mt

COMMENTS