HomeKultura

Od dziś mogą wznowić działalność kina, teatry, filharmonie, audytoria w domach kultury i cyrki

Od dziś mogą wznowić działalność kina, teatry, filharmonie, audytoria w domach kultury i cyrki

Rząd odmraża instytucje kultury. Od dziś mogą wznowić działalność kina, teatry, filharmonie, audytoria w domach kultury i cyrki. Widzowie, którzy zdecydują się przyjść na film czy spektakl, będą musieli nosić maseczki. Na widowni będzie można wypełnić do 50 procent miejsc.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński mówił na konferencji prasowej, że decyzja o otwarciu kin czy teatrów należy do ich właścicieli i organizatorów.

„Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu” – mówił szef resortu kultury.

Już dziś na kameralny koncert z udziałem publiczności do Teatru Królewskiego w warszawskich Łazienkach zaprasza dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak. Słynne arie i duety Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmią w kameralnych opracowaniach, w wykonaniu znakomitych solistów – Olgi Pasiecznik i Roberta Gierlacha.

„Najważniejsza jest teraz misja. Trzeba powoli zacząć. Najważniejsze jest, żeby ta kultura istniała, żeby była możliwość spotkania się z artystami, żeby oni czuli, że są potrzebni” – podkreśla Andrzej Klimczak.

Dyrektor TR Warszawa Natalia Dzieduszycka podkreśla, że instytucja przygotowuje się na ponowne przyjęcie widzów, ale potrzebuje na to więcej czasu.

”Zrobimy wszystko, żeby publiczność wracając do teatru czuła się bezpiecznie” – mówi Dzieduszycka. Zwraca też uwagę na czynnik ekonomiczny. Podkreśla, że w przypadku jej teatru minimalna rentowność osiągana jest przy średnio 70 procentach widowni.

Już od dziś warszawska publiczność będzie mogła odwiedzać niektóre kina studyjne, między innymi Muranów, Wisłę i Lunę. Multipleksy zapowiadają otwarcie swoich kin w późniejszych terminach, kiedy potwierdzone zostaną daty premier dużych produkcji. Resort kultury zaleca przygotowanie w pierwszej kolejności wydarzeń artystycznych w kameralnej obsadzie, z uwzględnieniem możliwości przeprowadzenia prób w dużych salach z zachowaniem wymaganego dystansu.

MKiDN proponuje adaptację spektakli repertuarowych oraz programów koncertowych na potrzeby pokazów i koncertów plenerowych (gdy ich organizacja będzie możliwa) oraz ograniczenia składu orkiestry. Jeżeli chodzi o aktorów, zalecane jest “przeprowadzanie poszczególnych działań artystycznych z dostosowaniem odległości 1,5 metra pomiędzy występującymi tam, gdzie będzie to możliwe”.

Resort zaleca zbieranie danych osobowych widzów, umożliwiający łatwy kontakt z uczestnikami wydarzenia po jego zakończeniu. Zbieranie ich nie jest obligatoryjne, ale rekomendowane w miarę możliwości, tak by ułatwić służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w danym wydarzeniu. Dane takie powinny być przechowywane przez organizatora przez 2 tygodnie.

Od ubiegłego weekendu mogą się odbywać koncerty plenerowe. Obowiązuje jednak limit 150 uczestników. Od 18 maja dozwolone są – przy zachowaniu dystansu społecznego – kina plenerowe, plany filmowe, próby, nagrania oraz indywidualne lekcje na uczelniach artystycznych.

Wcześniej – od 4 maja mogły wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/# Piotrowska/i jf/w kry

COMMENTS