HomeTechnologie

Od 5 grudnia w rządowej aplikacji na smartfony mObywatel cyfrowa wersja prawa jazdy

Od 5 grudnia w rządowej aplikacji na smartfony mObywatel cyfrowa wersja prawa jazdy

Od 5 grudnia w rządowej aplikacji na smartfony mObywatel pojawi się cyfrowa wersja prawa jazdy. W najbliższą sobotę 5 grudnia zaczną obowiązywać przepisy, które znoszą obowiązek posiadania przez kierowców tego dokumentu przy sobie.

 

mPrawo Jazdy będzie dostępne w aplikacji po pobraniu sobotniej aktualizacji, a korzystanie z niego jest dobrowolne.

 

Sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski wyjaśnił, że uprawnienia kierowców będzie mogła sprawdzić policja w swojej bazie, ale posiadanie cyfrowego prawa jazdy ma kilka zalet.

 

“Po pierwsze dla poczucia własnej pewności – mam dokument przy sobie, dla wielu osób jest to ważne, choć w wersji elektronicznej, ale mam. Po drugie przyda się w przypadku jakichkolwiek zdarzeń drogowych, które mogą mieć miejsce, a po trzecie także w przypadku samej kontroli dokonywanej przez policję. Funkcjonariusz w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie będzie musiał iść do radiowozu, aby sprawdzić te dane i łączyć się z systemem. Po prostu wystarczy mu okazanie mPrawa Jazdy przez aplikację” – mówił Marek Zagórski z KPRM.

 

Minister Marek Zagórski zaznaczył jednak, że zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i możliwość posługiwania się cyfrowym dokumentem będzie obowiązywać wyłącznie na terenie Polski.

 

“Jesteśmy liderem tego procesu, to znaczy w żadnym państwie unijnym według mojej wiedzy nie ma tak rozbudowanej aplikacji. Tym niemniej zgłosiliśmy ten temat sygnalnie, że chcielibyśmy rozmawiać o honorowaniu także elektronicznych wersji dokumentów, ale to nie będzie szybki proces, ponieważ wymaga to określenia standardów i interoperacyjności różnych aplikacji opracowanych w innych krajach” – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

 

mPrawo Jazdy to kolejny element tzw. pakietu kierowców, nad którym pracowało Ministerstwo Cyfryzacji, a obecnie KPRM. Od jesieni 2018 roku kierowcy w Polsce nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC, a chętni korzystają z cyfrowej wersji tych dokumentów w aplikacji mObywatel.

 

Aplikacja mObywatel działa na smartfonach z systemem operacyjnym Android lub iOS. Aby z niej korzystać wcześniej należy założyć Profil Zaufany, to narzędzie do weryfikacji naszej tożsamości w kontaktach z administracją publiczną, potocznie nazywane darmowym podpisem elektronicznym.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Grygorcewicz/w dyd

COMMENTS