Ochojska, Duda, Schetyna na konferencji w Wałbrzychu

Ochojska, Duda, Schetyna na konferencji w Wałbrzychu

Ochojska, Duda, Mrzygłocka, Schetyna na konferencji w Wałbrzychu

W czwartek, 9 maja Wałbrzych odwiedziła Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Spotkała się w Aqua Zdroju z Amazonkami. Słuchała poruszających świadectw kobiet, które pokonały raka. – Panie dodały mi wiary, przekazały słowa wsparcia – mówiła. – To choroba, z którą można się uporać – dodawała.

 

U Janiny Ochojskiej zdiagnozowano niedawno nowotwór piersi. – Mam właśnie końcówkę pierwszej chemii. Już 16 maja czeka mnie następna chemia, a 17 maja chcę być w Opolu. Cykl mojego leczenia pokrywa się kalendarzem wyborczym – mówiła Ochojska, która jest kandydatką Koalicji Europejskiej do europarlamentu. Startuje z pozycji „jedynki” na dolnośląsko-opolskiej liście. W Wałbrzychu wzięła też udział w krótkiej konferencji w sprawie „Konsultacji Europejskiego Programu Ochrony Zdrowia”, w której uczestniczyli m.in.: Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, Katarzyna Mrzygłocka posłanka PO, senator Jarosław Duda oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

 

– Chcemy, żeby w kraju powstało szesnaście centrów walki z rakiem. Będziemy o to walczyć. Skala zadania wymaga wielkich pieniędzy i inwestycji. Ale onkologia jest na pierwszym miejscu – mówił Grzegorz Schetyna. On i wszyscy pozostali podkreślali, że do podniesienia poziomu leczenia potrzebne są pieniądze w Unii Europejskiej. – Leczenie onkologiczne jest bardzo drogie. Środki z Unii Europejskiej są jedynym rozwiązaniem. W Polsce takich pieniędzy nie ma – wyjaśniał Roman Szełemej, z zawodu lekarz.

 

– Wyobraźcie sobie, że są teraz sytuacje, że 1,5 roku czeka się, żeby dowiedzieć się czy ma się raka czy nie. Personel medyczny ciężko pracuje, ale jest go za mało – mówiła Janina Ochojska.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0