HomeŚwiat

Na obszarze Unii Europejskiej będzie obowiązywała rejestracja wszystkich dronów

Na obszarze Unii Europejskiej będzie obowiązywała rejestracja wszystkich dronów

Będą unijne regulacje dotyczące dronów. Do 2019 roku ma zostać wprowadzony obowiązek m.in. rejestracji tych małych statków powietrznych. Komisja Europejska tłumaczy, że nowe prawo przygotowuje przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej.

Na wniosek Komisji Europejskiej wspólne przedsięwzięcie badawcze w zakresie zarządzania ruchem lotniczym ujawniło plan, jak w przyszłości będzie można bezpiecznie i przyjaźnie dla środowiska używać dronów. Regulacja ma dotyczyć przestrzeni powietrznej do wysokości 150 metrów. Przewiduje się, że na obszarze Unii Europejskiej będzie obowiązywała rejestracja wszystkich dronów. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa zapowiadała niedawno, że obowiązek ten zostanie nałożony na właścicieli maszyn, których waga przekracza 250 gramów.

Dodatkowo wszystkie pojazdy latające, objęte przepisami, będą obowiązkowo wyposażone w moduł geolokalizacji pozwalający na ustalenie położenia drona przez odpowiednie służby. Zdaniem Komisji, nowe regulacje ułatwią wprowadzenie nowych usług dla obywateli, które mogą wpłynąć na wzrost gospodarczy Wspólnoty. Do tej pory europejskie zasady dotyczą jedynie dronów o wadze powyżej 150 kilogramów. Maszyny lżejsze mogą być objęte regulacjami przez poszczególne kraje członkowskie.

W Polsce Urząd Lotnictwa Cywilnego informował, że w 2013 roku w całym kraju było zarejestrowanych sześciu operatorów dronów, a w roku ubiegłym było ich już 3 tysiące 600.

IAR/ Tomasz Majka, Bruksela/em/sk

fot. Joanna Lutkiewicz

COMMENTS