Obraz zidentyfikowany jako portret Leonarda da Vinci na wystawie w Londynie

Obraz zidentyfikowany jako portret Leonarda da Vinci na wystawie w Londynie

Liczący blisko 500 lat szkic brodatego mężczyzny zidentyfikowano jako jeden z dwóch zachowanych portretów Leonarda da Vinci wykonanych za jego życia.
Wykonany najprawdopodobniej przez asystenta renesansowego artysty rysunek jest częścią Kolekcji Królewskiej i zostanie wystawiony w Pałacu Buckingham z okazji 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci.

Martin Clayton, który badał londyńską wystawę “The Queen’s Gallery” zidentyfikował szkic jako studium Leonarda wykonane przez niezidentyfikowanego asystenta malarza i wynalazcy na krótko przed jego śmiercią w 1519 roku.

Poza tym szkicem jest tylko jeden obraz zidentyfikowany jako portret Leonarda da Vinci – stworzona w tym samym czasie praca ucznia artysty Francesca Melziego.
“Naszkicowana postać ma około 65 lat, wydaje się nieco melancholijna i znużona światem. Porównując szkic z portretem autorstwa Meziego, widać, że to również wizerunek Leonarda. Elegancki, prosty nos, linia brody unosząca się od policzka do ucha, opadający kącik ust i długie pofalowane włosy są dokładnie takie, jak na portrecie autorstwa Melziego” – zaznaczył Martin Clayton.

Oba portrety – wraz z dwoma setkami prac renesansowego mistrza – zostaną zaprezentowane na wystawie „Leonardo da Vinci: życie w rysunku”, którą będzie można oglądać w Pałacu Buckingham od 24 maja.

Rysunki Leonarda da Vinci z królewskiej kolekcji zostały nabyte prawdopodobnie w XVII wieku, w czasie panowania króla Anglii Karola II.

 

 

***

 

W związku z przypadającą dziś 500. rocznicą śmierci Leonarda da Vinci we Włoszech odbywają się setki wystaw, spektakli i innych imprez kulturalnych. Na zamku Sforzów w Mediolanie zostanie otwarta słynna Sala delle Asse z odrestaurowanymi freskami artysty.

W związku z rocznicą uroczystości trwają od października ubiegłego roku, gdy we Florencji pokazano tak zwany kodeks Leicester,
należący obecnie do Billa Gates bogaty zbiór notatek i rysunków Leonarda. W marcu na Kwirynale w galerii Scuderie Papale otworzono multimedialną wystawę poświęconą wynalazkom geniusza z modelami projektowanych przez niego maszyn. Ekspozycje poświęcone dziełom Leonarda da Vinci otwarto we Florencji, Mediolanie i Rzymie. Filmy o renesansowym artyście pokazują wszystkie włoskie telewizje. Dziś z portu Trani nad Adriatykiem z 24-metrowej kuszy projektu Leonarda wystrzelone zostaną w morze płonące pociski. Na grobie artysty w
Amboise we Francji wspólnie złożą wieniec prezydenci Sergio Mattarella i Emmanuel Macron.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/dw

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/BBC/hm/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0