HomeKultura

Obraz “Ulica wraz z ruiną zamku” Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski

Obraz “Ulica wraz z ruiną zamku” Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski

Obraz “Ulica wraz z ruiną zamku” Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i przedstawiciele FBI przekazali na ręce szefa resortu kultury Piotra Glińskiego utracone podczas II wojny światowej dzieło. Obraz trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Podczas uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński podkreślił, że to kolejny sukces w dziedzinie odzyskiwania utraconych dzieł sztuki. Przypomniał, że wczoraj poinformowano o zatrzymaniu na aukcji w Londynie obrazu Henryka Siemiradzkiego. Powiedział, że na początku tego roku ministerstwo uzyskało informację o wystawieniu na jednej z aukcji internetowych dzieła Śliwińskiego. “FBI działa szybko i już w tym samym roku mamy obraz w Polsce” – dodał.

“To niezwykle ważne dla Stanów Zjednoczonych by zrabowane dziedzictwo kulturowe powracało na swoje właściwe miejsce” – powiedział ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Powiedział, że USA jest świadome wagi odzyskiwania utraconych dzieł sztuki. Zaznaczył, że różne agencje, które zajmują się tym w Stanach Zjednoczonych, są bardzo zdeterminowane, żeby identyfikować, a następnie zwracać prawowitym właścicielom zrabowane dzieła sztuki, w tym także Polsce. “Te operacje nie byłyby możliwe, gdyby nie współpraca między naszą stroną a polskimi władzami i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – podkreślił ambasador USA w Polsce.

Robert Heś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu powiedział, że odnaleziony obraz wraz z drugim dziełem Śliwińskiego “Wiejski Strumyk” został zakupiony do zbiorów Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu w kwietniu 1939 roku. Przypomniał, że miejsce drugiego obrazu wciąż jest nieznane.
Odzyskane dzieło jest przykładem XIX-wiecznego malarstwa śląskiego i ukazuje wiejską uliczkę oraz górujące nad nią ruiny zamku. Po II wojnie światowej został uznany za zaginiony, a dzieło zostało zarejestrowane w bazie strat wojennych MKiDN.

Obraz został odnaleziony w lutym tego roku. Wystawił je na internetowej aukcji antykwariat w Pensylwanii w USA. Po potwierdzeniu tożsamości dzieła FBI zabezpieczyło obraz.

IAR/ Agata Woźniak/sk

COMMENTS