HomeKultura

Obraz za pół miliona złotych. Słynny, zaginiony Wyspiański będzie na aukcji!

Obraz za pół miliona złotych. Słynny, zaginiony Wyspiański będzie na aukcji!

W niedzielę, 15 października, odbędzie się wyjątkowa aukcja. Obraz Stanisława Wyspiańskiego, portret doktora Jana Raczyńskiego z 1904 r,. dotychczas uznawany był za zaginione dzieło, znajdował się w Kanadzie. Teraz będzie można go kupić w Warszawie.

Obraz Wyspiańskiego będzie można kupić w warszawskiej siedzibie Agra-Art. – Portret dra Jana Raczyńskiego, który po długiej nieobecności w kraju trafi na rynek aukcyjny, miał niewielu właścicieli. Od 1925 r. znajdował się w zbiorach krakowskiego adwokata, dra Zygmunta Ehrenpreisa, a później w 1932 r. przeszedł w ręce malarki Wandy Chełmońskiej-Boczkowskiej. Ostatecznie znalazł swoje miejsce w kolekcji Hilarego Stykolta, znanego autora modernistycznych mebli. Właściciel wyjechał z obrazem do Kanady w 1947 r. dzięki zezwoleniu z Ministerstwa Kultury i Sztuki – piszą organizatorzy aukcji. Historia wielkiego dzieła jest jednak bardziej skomplikowana. Obraz uznawany przez wiele lat za zaginiony, leżał w latach 30. w skrzyni zakopanej w ogrodzie. A wcześniej podróżował wraz ze swoimi właścicielami ze Zgierza, przez Czechosłowację, Rumunię, Francję, Portugalię i Brazylię aż do Kanady.

Obraz przedstawia krakowskiego lekarza pediatrę Jana Raczyńskiego. Nazywany “ojcem polskiej pediatrii” w roku jego namalowania wyprowadził się do Lwowa, gdzie w 1905 roku objął drugą na ziemiach polskich katedrę pediatrii na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Siedem lat później lekarz ogłosił w Paryżu przełomowe prace na temat dziecięcej choroby – krzywicy.

Jak twierdzą organizatorzy aukcji, dzieło Wyspiańskiego może zostać sprzedane nawet za pół miliona złotych. Tego dnia, 15 października 2017 r., godz: 19.00 w Domu Aukcyjnym Agra-Art (ul. Wilcza 55/63) na aukcji wystawione będą dwie prace autorstwa Witkacego, pod młotek pójdą też dzieła Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Józefa Brandta oraz praca Ibis Magdaleny Abakanowicz.

 

STUL (aip)

 

COMMENTS