HomeUSANew York

Obraz “Dziewczęta na moście” Edvarda Muncha sprzedany za 55 mln dolarów

Obraz “Dziewczęta na moście” Edvarda Muncha sprzedany za 55 mln dolarów

Za prawie 55 milionów dolarów sprzedano na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku obraz Edvarda Muncha “Dziewczęta na moście”. To drugie pod względem ceny dzieło norweskiego artysty.

Namalowany w 1902 roku obraz przedstawia rozmawiające ze sobą kolorowo ubrane kobiety stojące na moście na tle domów i dużego drzewa. Dzieło Muncha wystawił na sprzedaż kolekcjoner, który nabył je w 2008 roku za 30,8 miliona dolarów. Obraz został kupiony przez nabywcę, który już przed licytacją zagwarantował 50 milionów dolarów. Innych chętnych nie było. Łącznie z innymi opłatami “Dziewczęta na moście” kosztowały go 54 miliony 500 tysięcy dolarów. Najdroższym dziełem noreweskiego impresjonisty jest obraz “Krzyk”, za który w ubiegłym roku zapłacono 119,9 miliona dolarów.
Na aukcji w Sotheby’s, która przyciągnęła 600 kolekcjonerów sztuki z całego świata, sprzedano wiele innych obrazów, w tym działa Picassa i van Gogha. Licytacja przyniosła organizatorom 150 milionów dolarów. Jutro na licytację w innym domu aukcyjnym Christie’s zostanie wystawiony obraz Clauda Moneta “Muele” – jedno z serii dzieł przedstawiających stogi siana. Organizatorzy aukcji liczą na co najmniej 45 milionów dolarów z jego licytacji.

Marek Wałkuski / Waszyngton, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS