Obietnice PiS: 13. i 14. emerytura dla seniorów. 100 mld złotych dla emerytów? Czy PiS zrealizuje swoje obietnice dla seniorów?

Obietnice PiS: 13. i 14. emerytura dla seniorów. 100 mld złotych dla emerytów? Czy PiS zrealizuje swoje obietnice dla seniorów?

Obietnice PiS: dodatki dla emerytów i rencistów. Na co mogą liczyć seniorzy w przyszłej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości? Jeżeli PiS zrealizuje obietnice wyborcze to w ciągu całej kadencji wyda na ten cel od 70 do nawet 100 mld zł. Jakie programy dla seniorów przygotował rząd? Co z 13. emeryturą i innymi świadczeniami? O wszystkim piszemy w artykule poniżej.

 

W tej kadencji PiS chce mocno postawić na politykę senioralną. Emeryci i renciści mogą liczyć w związku z tym na wiele dodatkowych świadczeń.

 

Co otrzymają emeryci w ciągu najbliższych 4 lat rządów PiS?

 

 

    • 13. emeryturę – wypłaty trafią do prawie 10 mln seniorów

 

    • mechanizm gwarantowanej waloryzacji świadczeń

 

    • 14. emerytura w 2021 roku

 

 

14. emerytura będzie równowartością emerytury minimalnej, czyli w 2021 roku równowartość – 1,3 tys. zł. Z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu zniknie już ponad 20 mld zł.

 

Wszystkie powyższe programy mają działać już w 2022 i 2023 roku. W tym okresie emerytura minimalna pewnie wzrośnie więc sama kwota przelewanych pieniędzy także pójdzie w górę.

 

 

    • W 2022 roku może to być po 1,4 tys. zł (w sumie 2,8 tys. zł w ciągu całego roku).

 

    • W 2023 roku, czyli na sam koniec kadencji dodatki mogą urosnąć do 1,5 tys. zł (w sumie 3 tys. zł w ciągu całego roku).

 

 

W ciągu 4 lat rządów PiS do kieszeni seniorów może trafić 10 tysięcy złotych (cztery wypłaty 13. emerytury oraz trzy przelewy 14. emerytury). Jeśli każdy z blisko 10 mln emerytów dostanie swoje 10 tys. zł, to PiS w sumie przeleje starszym Polakom 100 mld zł w ciągu całej kadencji.

 

Niestety nie każdy otrzyma 14. emeryturę. Świadczenie będzie dostępne jedynie dla tych seniorów, których emerytura lub renta nie przekracza 120 proc. średniej emerytury w Polsce. Zgodnie z programem PiS planuje wprowadzić zasadę “złotówka za złotówkę”. Senior straci tylko tyle, o ile jego świadczenie przekracza próg. Nie będzie więc to istotna oszczędność.

 

PiS ma w planach także wprowadzenie stałej waloryzacji kwotowo-procentowej. Ta kwestia będzie najabardziej istotna dla seniorów z najmniejszym dochodem. Na jakich zasadach będzie działać mechanizm? Otóż zakłada się, że waloryzacja będzie w stałej kwocie. W 2019 roku było to 70 zł, a według zapowiedzi może to być znacznie wyższa kwota. Przekonamy się o tym w najbliższych miesiącach.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0