16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Obfite opady deszczu spowodowały przekroczenia poziomów alarmowych rzek

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Obfite opady deszczu spowodowały przekroczenia poziomów alarmowych rzek, uszkodziły most i doprowadziły się ewakuowania uczestników kilku obozów. Taki bilans minionej doby przedstawia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W związku z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadami deszczu i podtopieniami straż pożarna w całym kraju interweniowała od wczoraj 1600 razy. Najpoważniejsza sytuacja jest w Małopolsce, gdzie strażacy wyjeżdżali 414 razy. Uszkodzonych zostało 21 budynków mieszkalnych. Szczególnie trudna jest sytuacja w okolicach zlewni dorzecza Wisły, gdzie w trzynastu miejscach zanotowano przekroczenia stanów alarmowych. Podtopionych zostało tam dwieście sześć budynków.
Ze względu na wysoki poziom wody na kilka godzin zamknięty został most na zakopiance w miejscowości Biały Dunajec. Oprócz tego z powodu opadów w kilku miejscach konieczne było ewakuowanie wypoczywających. Zostały ewakuowane dwa obozy harcerskie w Małopolsce i w wojewódzkie świętokrzyskim. Z kolei w miejscowości Dębno ewakuowano 100 osób wypoczywających na kempingu. Osoby te przeniesiono do budynku znajdującego się wyżej. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powiedział podczas konferencji prasowej, że służby analizują i oceniają straty jakie powstały wskutek nawałnic. Dodał jednocześnie, że zgodnie z zapowiedziami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na terenie Małopolski prognozowane są kolejne opady dziś w godzinach popołudniowych. „Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja może się spotęgować” – zaznaczył. Wojewoda Piotr Ćwik podkreślił, że jest w stałym kontakcie ze służbami rządowymi. Oprócz Małopolski, trudna sytuacja panuje również na Dolnym Śląsku, gdzie straż odnotowała dotąd 86 zdarzeń związanych z nocnymi intensywnymi opadami.
Z kolei dla województwa świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie powodziowe drugiego stopnia. Meteorolodzy informują, że możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na kilku rzekach. Stan wód wysokich utrzymuje się na mniejszych rzekach m.in. w miejscowościach Michałów, Rzepin, Daleszyce i Słowik. Woda w Wiśle wciąż utrzymuje się w strefie stanów niskich.
Trudną sytuację pogodową na południu kraju skomentował również premier Mateusz Morawiecki, który poinformował, że sytuacja hydrologiczna na południu kraju nieco się poprawiła. Szef rządu mówił, że służby czuwają nad poziomem wód na południu Małopolski, w rejonie Dunajca. Mieszkańców tej części kraju premier zapewniał o wsparciu. „Udają się tam dodatkowe siły, które mają na celu ewentualne wsparcie, gdyby klęska żywiołowa w tamtych rejonach się nasilała. Będziemy w miarę możliwości zapobiegać skutkom bądź je eliminować. Jestem w stałym kontakcie ze służbami” – zapewnił szef rządu.
Synoptycy na dziś przewidują również możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Szczególnie mocno może padać w województwach: śląskim i małopolskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/MR/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520