HomeMazowieckie

Obcokrajowcy polują na mieszkania w Warszawie. W zeszłym roku kupili ich aż dwa tysiące. Najwięcej Ukraińcy

Obcokrajowcy polują na mieszkania w Warszawie. W zeszłym roku kupili ich aż dwa tysiące. Najwięcej Ukraińcy

Obcokrajowcy kupują mieszkania w Warszawie. Najwięcej Ukraińcy, ale tuż potem Niemcy. Z każdym rokiem rośnie liczba “M” sprzedawanych cudzoziemcom. Zeszły rok był jednak wyjątkowy. W polską gorączkę mieszkaniową włączyli się bowiem także obcokrajowcy.

„Boom” na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Gorączka złota, która sprawia że kieszenie deweloperów są pełne, przyciąga także obcokrajowców. W zeszłym roku na terenie całej Polski osoby zza granicy kupiły aż 7043 mieszkań. To ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej. Największą popularnością – co raczej nie zaskakuje – cieszy się Warszawa. Z danych MSWiA wynika, że w 2018 roku obcokrajowcy kupili tu prawie dwa tysiące mieszkań (dokładnie 1984), a do tego aż 967 lokali użytkowych. Co ciekawe, jedną nieruchomość w Warszawie (pow. 0,1 ha), zakupił – za przyzwoleniem RP – rząd Indonezja.

 

W sumie w ręce osób zza granicy trafiły nieruchomości o łącznej powierzchni 233 tys. mkw., czyli wielkość równa dwóm ustawionym obok siebie Pałacom Kultury. Eksperci podkreślają, że liczba mieszkań kupionych przez obcokrajowców może być znacznie wyższa. MSWiA podaje jedynie transakcje z prawem własności, a pod uwagę powinno brać również prawo spółdzielcze (między nimi występują nieznaczne różnice).

 

W praktyce kupionych przez cudzoziemców mieszkań może więc być co najmniej dwa razy więcej niż sugerują oficjalne statystyki – tłumaczy Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

 

– Nabywcy ze Wschodu kupują często właśnie spółdzielcze prawa do mieszkań. Powód jest trywialny – mieszkania spółdzielcze często są w blokach z tzw. wielkiej płyty. Są to lokale o wyraźnie niższej cenie (przeważnie 15-25%) niż średnia rynkowa – dodaje. Przekłada się to również na pieniądze. Jeśli transakcja dotyczyłaby prawa własności zgodę musi wyrazić MSW, a obcokrajowiec poniesie dodatkowe koszty – 1570 złotych oraz będzie musiał poczekać kilka miesięcy. W przypadku mieszkań spółdzielczych transakcję można zawrzeć w ciągu jednego dnia u notariusza.

 

AIP

COMMENTS