4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Obchody Święta Niepodległości: marsze, wystąpienia polityczne i możliwość starć

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie w sumie 12 pochodów. Do utrzymania porządku w stolicy zaangażowano ponad sześć tysięcy funkcjonariuszy – mówi szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

Trzy największe pochody organizowane są przez Komitet Obrony Demokracji, Koalicję Antyfaszystowską i narodowców. Pozostałe zgłosiły mniejsze ugrupowania, w tym religijne. Do marszu narodowców zgłosiło się aż 50 tys. ochotników – wynika z danych przedstawionych przez dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy Ewę Gawor. Tegoroczny Marsz Niepodległości odbędzie się pod hasłem przewodnim „My chcemy Boga”, co spotkało się z krytyką duchownych. Jezuita ojciec Grzegorz Kramer zarzucał organizatorom bluźnierstwo. „Chłopaki, to ja Wam mówię: BÓG CHCE WAS, Waszych serc nawróconych, Waszej miłości do nieprzyjaciół, Waszej wierności w codzienności, Waszego codziennego mozolnego świadectwa wypracowanego w cichości serca. Biorąc po raz kolejny Boga na sztandar, który jest przeciwko człowiekowi, zastanówcie się mocno, czy nie grzeszycie przeciw I i II przykazaniu Bożemu. Kto jest Waszym Bogiem i dlaczego Imię Boga bierzecie przeciwko drugiemu?” – pytał na Facebooku Kramer.

 

Takiego samego zdania był publicysta Rafał Ziemkiewicz, który uważa, że Ruch Narodowy nie powinien dublować Krucjaty Różańcowej. Ostatecznie jednak organizatorzy Marszu Niepodległości zostali przy swoim.

 

– To wydarzenie wyjątkowe, konsolidujące tych, którym zależy na dobru Narodu i Państwa – uważa z kolei rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski.

 

Narodowcy przejdą inną trasą niż tą w poprzednich latach: wyruszą o godz. 15 z okolic ronda Dmowskiego, przejdą przez most Poniatowskiego, kierując się w stronę Stadionu Narodowego PGE. Trasa aktywistów miała przebiegać też przez most Świętokrzyski, ale wstępne plany pokrzyżowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. We wtorek poinformowała, że nie wyraża zgody na przemarsz tą trasą. Urzędnicy ze stołecznego ratusza tłumaczyli później, że o zakazie przeważyło to, że przemarsz przez most Poniatowskiego jest zgromadzeniem cyklicznym mającym pierwszeństwo przed innymi.

 

Uroczystości Święta Niepodległości odbędą się również w wielu miastach Polski. Podniosły nastrój mogą jednak zakłócić przeciwnicy pokojowego świętowania. Niepokojów na przykład obawiają się władze Poznania, bo może dojść do starcia Antify z  narodowcami w związku z przyjazdem 15 listopada posła Roberta Winnickiego z Ruchu Narodowego. – Wygląda na to, że szykuje się najazd hord lewackiej dziczy, która będzie chciała doprowadzić do ulicznych awantur. Mam nadzieję, że państwo polskie skutecznie to uniemożliwi – komentował poseł.

 

Antifa poprosiła nawet o wsparcie swoich zwolenników we Włoszech i Francji. Mogą się spotkać z kontratakiem narodowców. Członkowie tej grupy będą też manifestować w Warszawie. Zgromadzą się o godz. 14  przy placu Politechniki, skąd wyruszą przed gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej. Uczestnictwo zadeklarowało blisko 10 tys. osób.

 

Miejsce znalazło się również dla sportowców biegaczy, którzy planują pokonanie blisko 10 tys. kilometrów na trasie al. Jana Pawła II – ul. Rakowiecka. W stolicy rozpocznie się tego dnia o godz. 13.30 także parada motocyklowa. Ochotnicy zjadą do Warszawy na Rock Niepodległości.

 

Szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak uspokaja i zapowiada wzmożoną czujność policji. Minister poinformował też, że do utrzymania porządku w stolicy zaangażowano ponad sześć tysięcy funkcjonariuszy. – Święto Niepodległości to bardzo ważny dzień dla Polski i Polaków. Zależy nam na tym, by przebiegał w atmosferze spokoju i bezpieczeństwa. (…) Jesteśmy przygotowani także, żeby przeciwdziałać wszelkim prowokacjom – mówił wczoraj podczas konferencji, zaznaczając, że przebieg wszystkich zdarzeń będzie monitorowany, a sprawcy ewentualnych burd – surowo karani.

 

Najważniejsze wydarzenia w stolicy poprzedzą obchody miesięcznicy smoleńskiej i płomienne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Mając na uwadze poprzednie wystąpienia 10. dnia każdego miesiąca, można przypuszczać, że prezes Prawa i Sprawiedliwości odniesie się do budowy pomników upamiętniających 96 ofiar katastrofy prezydenckiego TU-154M. Możliwe, że wygłosi przemowę w pobliżu placu Piłsudskiego, tak jak w poprzednich latach. Ostatnio miejsce to stało się powodem konfliktu pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury a władzami Warszawy. Zdaniem szefa resortu Andrzeja Adamczyka plac ten powinien zostać zwrócony wojewodzie ze względu na odbywające się tam liczne uroczystości, w tym właśnie obchody Święta Niepodległości. I w tej sprawie wystosował pismo do ratusza.

 

Urzędników jednak uzasadnienie takie nie przekonuje. Snują przypuszczenia, że ministerstwo chce w ten sposób uniknąć przewidzianych sporów z władzami miasta co do powstania w tym miejscu pomników. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w sprawę zdaje się nie mieszać. Komentuje krótko, że w niedalekiej przyszłości  pomniki i tak się pojawić muszą „w  jakieś przestrzeni”. Na razie projekty zostały wybrane, co ogłosił niedawno poseł PiS Jacek Sasin.

 

11 listopada w okolicach placu przemówi prezydent Andrzej Duda. Po południu wygłosi przemówienie, wcześniej złoży wieniec przy grobie śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz weźmie udział w Mszy Świętej za Ojczyznę odprawianej w Świątyni Opatrzności Bożej. Wieczorem, tuż po uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Andrzej Duda odwiedzi województwo podkarpackie, gdzie został zaproszony na V Ognisko Patriotyzmu. Spotkanie ma się odbyć w Stalowej Woli. Jest już pewne, że podczas uroczystości na placu Piłsudskiego głowa państwa nie wręczy nominacji generalskich. Ma to związek z konfliktem na linii Duda – Macierewicz, który trwa już od dłuższego czasu. Pałac przekonywał, że „trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”.

Eliza Stępień AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520