21.5 C
Chicago
niedziela, 23 czerwca, 2024

OBCHODY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W PARAFII ŚW. KRZYŻA NA MASPETH

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Już w najbliższą sobotę odbędą się obchody Powstania Warszawskiego organizowane przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Sobotnie uroczystości odbędą się w parafii św. Krzyża 61-21 56th Rd na Maspeth, NY dzięki uprzejmości parafii i ks. Proboszcza – Biskupa Witolda Mroziewskiego.

W programie:

13:00 Prezentacja albumu „Mój śpiewnik Powstańczy” przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego (muzyka z CD)

14:00 Powitanie zgromadzonych przez Proboszcza parafii i w imieniu Konsula Generalnego RP

Wystawa ,,WALKA O WOLNOŚĆ.POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944’’ przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a przetłumaczona na język angielski przez Panią Ewę Hoffman – Jędruch z Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

Pokaz filmów:

HONOR MIASTA zaprezentuje reż. Eugeniusz Starky

Film próbuje zaznajomić zachodnią publiczność z Powstaniem Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944r. Była to największa militarna operacja podjęta przez ruch oporu cywilnego podczas Drugiej Wojny Światowej. Oprócz bogatego materiału dokumentalnego, zdjęć z okresu II Wojny Światowej, film zawiera wywiady z ocalałymi powstańcami, komentarze polityków i historyków. Produkcja została zrealizowana przez American Institute of Polish Culture.  Film trwa 54 min.

KOBIETY I WOJNA reż. Marek Widarski

Film opowiada historię 14-stu młodych dziewczyn, które dołączają do Polskich Sił Zbrojnych podczas II Wojny Światowej. Ich udział w podziemnym ruchu jako partyzantek w Powstaniu Warszawskim, jak również w pierwszej Polskiej Armii na Wschodzie i w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie był wynikiem postaw patriotycznych, ukształtowanych  w ich rodzinnych domach,  harcerstwie i przekazanych przez szkołę i Kościół w niepodległej Drugiej Rzeczpospolitej. Bohaterki osobiście opowiadają swoje historie, dzielą się wspomnieniami i przeżyciami. W filmie wykorzystano oryginalne zdjęcia z okresu II Wojny Światowej. Film trwa 60 min., jest w języku polskim z napisami po angielsku.

15:00 Występy młodzieży i dzieci z Polskich Szkół Dokształcających zrzeszonych w ramach Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce

16:00 Ceremonia wręczenia Medali Pamiątkowych z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego wydanych przez Prezesa Związku Powstańców Warszawskich

Informacja opracowana przez:

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520