Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego [PODSUMOWANIE DZISIEJSZYCH OBCHODÓW]

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego [PODSUMOWANIE DZISIEJSZYCH OBCHODÓW]

Prezydent Andrzej Duda podkreśla zasługi Powstańców Wielkopolskich dla Rzeczpospolitej. Prezydent w Wielkopolsce brał dziś udział w obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Był to zwycięski zryw niepodległościowy, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. W uroczystościach uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki.
Prezydent podczas centralnych obchodów mówił, że gdyby nie Powstanie, to Rzeczpospolita po odzyskaniu niepodległości miałaby mniejsze terytorium. Kraj byłby mniejszy gdyby nie, jak wyliczał “determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan – państwa przodków”.
Andrzej Duda dodał, że Powstanie Wielkopolskie stanowi fundament odrodzonej Polski oraz, że Wielkopolanie przez cały okres zaborów dążyli do wolności. “Powstanie było i jest fundamentem niepodległości, potrzeby i dążenia do niepodległości i suwerenności, które mieliśmy też później” – podkreślił prezydent.
Andrzej Duda podczas konferencji zwrócił uwagę, że Powstanie było bardzo mądrze dowodzone. Jak mówił, biorąc pod uwagę jego rozległość i czas trwania, “przyniosło stosunkowo niewielkie straty po polskiej stronie, bo szacuje się, że mogło zginąć nie więcej niż 2,5 tysiąca powstańców”. “Trudno w ogóle przecenić w jakikolwiek sposób ten wielki zryw i to wielkie zwycięstwo jakie odnieśli poznaniacy, jakie odnieśli Wielkopolanie” – mówił prezydent.
Podczas wizyty w Mosinie Andrzej Duda podkreślił, że mieszkańcy tego regionu bez wahania stanęli do walki, aby powrócić do Polski. “To dzięki bohaterstwu powstańców wielkopolskich II Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę, nie było żadnych wątpliwości, że tu mieszkają Polacy, którzy chcą żyć w Polsce – odzyskiwanym państwie. Pokazali to stając z bronią w ręku, pokazali to prowadząc pracę organiczną” – powiedział prezydent.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zryw w Wielkopolsce był zaskoczeniem dla okupantów. Szef rządu hołd uczestnikom Powstania Wielkopolskiego oddał w urzędzie wojewódzkim w Poznaniu. Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że był to zryw powszechny, który zaskoczył niemieckiego okupanta masowością, dobrą organizacją i mobilizacją. “Położyło podwaliny pod budowę silnej Rzeczpospolitej pod wieloma względami” – mówił Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że praca organiczna i praca u podstaw okazały się fundamentami naszego państwa.
Podczas uroczystości w Poznaniu wręczono pośmiertnie Ordery Orła Białego dowódcom Powstania Wielkopolskiego: generałowi Stanisławowi Taczakowi oraz generałowi Józefowi Dowborowi-Muśnickiego. W obchodach wziął udział między innymi wnuk generała Taczaka. Byli też prezydenccy ministrowie, przedstawiciele rządu, wojska, władze Poznania, powiatu i województwa. W ramach obchodów w Poznaniu odsłonięto Tablicę Wdzięczności w stulecie odzyskania niepodległości i w stulecie powstania. Zasłużonym dla Wielkopolski wręczono medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości, wróciły do macierzy.

IAR/kancelariaprezydenta.pl/wcz./vey/COMMENTS

WORDPRESS: 0