22.8 C
Chicago
niedziela, 19 maja, 2024

Obama: dzięki porozumieniu ws. Iranu świat i USA bezpieczniejsze

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stany Zjednoczone i świat bezpieczniejsze dzięki porozumieniu w sprawie Iranu. Takie przekonanie wyraził prezydent USA Barack Obama. Podpisany wczoraj dokument zakłada zniesienie sankcji wobec Iranu w zamian za ograniczenie przez ten kraj programu atomowego.
Jak powiedział amerykański prezydent podczas konferencji prasowej w Białym Domu, efekty porozumienia są takie, że Iranowi odcięto wszelkie ścieżki do posiadania broni atomowej. Zapewnił też, że alternatywa – czyli brak umowy – byłaby dużo gorsza. Bez umowy bowiem nie byłoby rozległych inspekcji. Umowa gwarantuje też przywrócenie sankcji, jeśli Teheran nie będzie wypełniał jej zapisów, a bez umowy przywrócenie sankcji byłoby trudne. Brak umowy to też ryzyko wojny i atomowego wyścigu zbrojeń na Bliskim Wschodzie – mówił Obama. Dlatego ta umowa spełnia potrzeby USA i sojuszników związane z bezpieczeństwem – mówił Barack Obama. Ameryka jest dzięki temu bezpieczniejsza – dodał amerykański prezydent.
Obama mówił, że alternatywą dla tego dyplomatycznego rozwiązania jest rozwiązanie siłowe i w tym kontekście uspokajał Izrael. Jak podkreślił, rozumie obawy tego kraju wobec polityki Iranu i uznaje je za uzasadnione. Tym bardziej, że Teheran chce wymazać Izrael z mapy świata, wspiera Hezbollah i zaprzecza jakoby doszło do Holokaustu. Ale – jak dodał Obama – brak porozumienia z Iranem oznaczałby, że wszystkie zagrożenia ze strony tego kraju zostałyby spotęgowane. Żaden z krytyków porozumienia nie przedstawił lepszej alternatywy – mówił amerykański prezydent.
Barack Obama dodał, że Amerykanie nadal w wielu sprawach spierają się z Iranem. Chodzi między innymi o finansowanie ugrupowań terrorystycznych. „Nasze stosunki z Iranem nie normalizują się, tak jak na przykład z Kubą” – powiedział amerykański prezydent.
Sześć światowych mocarstw zawarło wczoraj porozumienie z Iranem dotyczące realizowanego przez ten kraj programu nuklearnego. Istotą umowy jest zdecydowane ograniczenie wzbogacania uranu w zamian za zniesienie sankcji wobec Teheranu. W rozmowach w Wiedniu oprócz przedstawicieli Iranu uczestniczyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520