O Prymasie Tysiąclecia na Targach Wydawców Katolickich

O Prymasie Tysiąclecia na Targach Wydawców Katolickich

“Maryjne Drogi Wolności Prymasa Tysiąclecia” – to tytuł spotkania, które odbyło się podczas Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Przywołano na nim postać kardynała Stefana Wyszyńskiego i jego akt zawierzenia Matce Bożej.
Małgorzata Bartas-Witan z Redakcji Katolickiej Polskiego Radia uważa, że podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości należy przypominać kierunek, jaki wybrał kardynał Wyszyński. „To podążenie śladami tego sposobu, które narodowi polskiemu i Kościołowi zaproponował, czyli zawierzenie Matce Bożej naszej wolności jako najbezpieczniejszego miejsca, w którym ta wolność będzie trwała” – podkreśliła Małgorzata Bartas-Witan.
Ojciec paulin Mariusz Tabulski uważa, że to na Jasnej Górze prymas Wyszyński określił swoją drogę. Podkreślił, że milenijny akt oddania Maryi jest ponadczasowy.
Wieloletnia pracownica sekretariatu prymasa Wyszyńskiego Anna Rastawicka powiedziała Polskiemu Radiu, że kardynał Wyszyński nie uznawał przemocy jako środka do osiągania celów. „On upominał się o swoje, ale nigdy nie chciał doprowadzić do rozlewu krwi, nigdy nie chciał żadnego rozliczenia. Uważał, że dosyć krwi zostało wylane w czasie wojny. Mówił, że nienawiścią nie zwyciężmy, bo nienawiść rodzi jeszcze większą nienawiść” – wspominała.
Z kolei autorka książki “Polowanie na Matkę” Monika Rogozińska uważa, że kardynał Wyszyński odegrał kluczową rolę w powstaniu “Solidarności”.
Targi Wydawców Katolickich objęło swym patronatem Polskie Radio. Bierze w nich udział ponad 170 wystawców z całego kraju: oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej. Łącznie podczas czterech dni targów prezentowanych jest ponad 12 tysięcy publikacji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0