HomePOLSKA

O czym pamiętać wyjeżdżając na wakacje do kraju Unii Europejskiej?

O czym pamiętać wyjeżdżając na wakacje do kraju Unii Europejskiej?

Przed wyjazdem na wakacje do krajów Unii warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwia ona bezgotówkowe skorzystanie z potrzebnej opieki medycznej do wysokości refundacji w danym kraju.
Olaf Johne (czyt.Jone) z Mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że lepiej przyjść po nią do oddziału teraz, gdy nie ma kolejek. Obecnie wszystkie formalności można załatwić w ciągu kilku-kilkunastu minut, natomiast bliżej wakacji te kolejki są coraz większe. Najwięcej osób przychodzi w tej sprawie do Funduszu w lipcu i sierpniu, przed samym wyjazdem. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że wyrobienie karty potrwa o wiele dłużej.
Dokument tzw. karta EKUZ upoważnia nas do bezpłatnej opieki medycznej – podkreśla Olaf Johne. W wielu unijnych krajach istnieje współpłacenie, dlatego, pacjenci mogą tam dopłacać z własnej kieszeni. To współpłacenie może być symboliczne albo procentowe – w przypadku leczenia szpitalnego we Francji. Natomiast największą cześć kosztów ponosi ubezpieczyciel – odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem bezpłatnego skorzystania z opieki jest okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
W przypadku braku karty EKUZ europejski świadczeniodawca wystawi nam rachunek, który musimy zapłacić. Mazowiecki oddział rocznie płaci blisko 30 milionów złotych za udzielone za granicą świadczenia.
Dokument tzw. karta EKUZ jest ważny przez pół roku.

IAR/ Góra/magos

COMMENTS