HomePOLSKA

Nowy “zamaskowany” rząd. “Uspójnienie” działań?

Nowy “zamaskowany” rząd. “Uspójnienie” działań?

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy skład rządu. Poinformował, że pojawią się w nim nowe osoby. Wśród nowych ministrów są między innymi szefowie połączonych resortów. “Minister Grzegorz Puda objął resort rolnictwa i leśnictwa. Minister Przemysław Czarnek będzie odpowiadał za połączone ministerstwo edukacji narodowej i ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego – ministerstwo edukacji i nauki. Minister Michał Cieślak zajął stanowisko ministra do spraw samorządów w Kancelarii Premiera” – mówił premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że do rządu wejdzie także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który będzie wicepremierem. “Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu i z pewnością cała Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować na rzecz naszego programu” – mówił premier.

Natomiast Jarosław Gowin, także w randze wicepremiera, pokieruje resortem rozwoju, pracy i technologii.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rekonstrukcja rządu ma charakter strukturalny, a nie personalny. Podkreślił, że nowy kształt Rady Ministrów ma między innymi usprawnić decyzyjność. “Uspójnienie działań w ramach różnych resortów, które będą powiększone na służyć temu, abyśmy znaleźli najlepszą, szybką odpowiedź na czasy, które stawiają przed nami nowe wyzwania” – mówił premier.

Szef rządu dodał, że wyzwaniem tym jest pandemia i wychodzenie z niej pod względem gospodarczym oraz zmieniające się czasy i walka o obronę polskich oraz europejskich wartości.

Premier podkreślił, że decyzja w sprawie zmian w rządzie kończy pewien etap. “Były to przygotowania na najbliższe trzy lata od strony zmian strukturalnych i kompetencyjnych. Jestem przekonany, że zrekonstruowany rząd będzie mógł jeszcze lepiej niż do tej pory sprostać wyzwaniom, która nas czekają, zarówno na arenie wewnętrznej, ale też i globalnej” – mówił premier.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski napisał na Twitterze, że do zaprzysiężenia nowych ministrów dojdzie w przyszłym tygodniu. W ramach rekonstrukcji między innymi zmniejszona zostanie liczba ministerstw. Obecnie jest 20, po zmianach będzie 14.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./d mile/w hm

COMMENTS