14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

„Nowy” stary system edukacji od września 2017

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zmiany w szkolnictwie od września 2017 – koniec rekrutacji do gimnazjów, wraca dłuższe liceum i ośmioletnia szkoła podstawowa. Szczegóły reformy przedstawiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Jak wyjaśniła, od września 2017 uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej będą kontynuować naukę już według nowych przepisów w siódmej klasie. W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjów.
„Nowe prawo oświatowe trafia właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych” – mówiła minister Zalewska. Jednym z głównych jego założeń jest nowy system szkolnictwa. Sześcioletnia szkoła podstawowa stanie się ośmioletnią, trzyletnie liceum będzie czteroletnim, technikum zostanie wydłużone z 4 do 5 lat, a dotychczasowa szkoła zawodowa zostanie szkołą branżową pierwszego, a następnie drugiego stopnia.
Szkołę podstawową będzie kończył dwudniowy egzamin z czterech przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka obcego i historii. Pod koniec listopada mamy poznać podstawy programowe dla pierwszych, czwartych i siódmych klas szkoły podstawowej.
Minister Anna Zalewska mówiła, że te zmiany to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne i ratowanie polskiej edukacji. „MEN, wprowadzając zmiany, chce ratować potencjał polskiej edukacji, a same gimnazja się nie sprawdziły” – dodała. Minister zapewniała też nauczycieli, że nie przewidziano zwolnień z pracy przedstawicieli tej grupy zawodowej. Nauczyciele mają być natomiast zabezpieczeni ustawowo. Szefowa MEN chce też rozmawiać ze związkowcami i samorządowcami o przyszłości, wynagrodzeniu i doskonaleniu zawodowym nauczycieli.

jm/(IAR), Fot. aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520