Nowy sondaż prezydencki. Przewaga Andrzeja Dudy drastycznie stopniała. Małgorzata Kidawa-Błońska odrabia straty

Nowy sondaż prezydencki. Przewaga Andrzeja Dudy drastycznie stopniała. Małgorzata Kidawa-Błońska odrabia straty

50,09 proc. do 49,91 proc. – taką przewagą wygrałby Andrzej Duda z Małgorzatą Kidawą-Błońską, gdyby II tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę – wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla programu “Newsroom” WP. To pierwszy sondaż, w którym przewaga prezydenta nad rywalką jest tak nikła.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory prezydenckie, w pierwszej turze Andrzej Duda zdobyłby 43,73 proc. głosów – wynika z sondażu. Do drugiej tury weszłaby także kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, która w pierwszej turze uzyskałaby 26,61 proc. poparcia.

Co ciekawe, badanie wykazało, że trzecie miejsce w wyścigu o prezydenturę zająłby Szymon Hołownia (kandydat niezależny). Za nim uplasowaliby się kolejno Władysław Kosiniak-Kamysz (Koalicja Polska), Robert Biedroń (Lewica) i Krzysztof Bosak (Konfederacja). Dziwi szczególnie słaby wynik Biedronia, ledwo przekraczający 7 proc. poparcia.

Sondaż IBSP – wyniki I tury

Andrzej Duda – 43,73 proc.
Małgorzata Kidawa Błońska – 26,61 proc.
Szymon Hołownia – 9,56 proc.
Władysław Kosiniak-Kamysz – 7,77 proc.
Robert Biedroń – 7,26 proc.
Krzysztof Bosak – 5,97 proc.

 

Niepewne zwycięstwo Andrzeja Dudy

Ciekawe rozstrzygnięcia w pierwszej turze to jednak nic w porównaniu z wynikiem sondażu, dotyczącego drugiej tury wyborów prezydenckich. W niej – jak wynika z badania – prezydent Andrzej Duda wygrałby z Małgorzatą Kidawą-Błońską bardzo niewielką przewagą.

50,09 proc. ankietowanych wskazało, że w drugiej turze zagłosowałoby na Andrzeja Dudę, natomiast 49,91 proc. wytypowało kandydatkę Koalicji Obywatelskiej.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r. metodą cati. Przebadano reprezentatywną próbę n=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane według GUS).

Red. Kacper Rogacin PolskaPress AIP/ FOT. ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESSCOMMENTS

WORDPRESS: 0