HomeKultura

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Ponad 200 wydarzeń, w tym 6 tytułów premierowych i 15 repertuarowych – to program nowego sezonu artystycznego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Po 185 dniach przerwy, spowodowanej epidemią koronawirusa publiczność ponownie może zasiąść na widowni.

Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski zapowiedział, że w nadchodzącym sezonie wysłuchamy gwiazd światowej sceny operowej. Powiedział, że Piotr Beczała wystąpi w tytułowej partii opery “Werthera”, Tomasza Koniecznego zobaczymy w trzech różnych rolach, w tym w partii Janusza w “Halce” Mariusza Trelińskiego, a Aleksandra Kurzak zaśpiewa rolę Ciociosan w “Madame Butterfly”. Jak dodał, na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wystąpią także zagraniczne gwiazdy, między innymi: Ann Petersen oraz Torsten Kerl, znani z interpretacji partii Wagnerowskich.

Pierwszą premierą (17 września) będzie przeniesiony z marca spektakl baletowy “Korsarz”, czyli dzieło oparte na poemacie George’a Byrona. Na scenie Opery Narodowej zobaczymy balet w wiedeńskiej wersji francuskiego choreografa, byłego dyrektora Wiener Staatsballett Manuela Legris i przyszłego szefa baletu w mediolańskiej La Scali.

Wydarzeniem sezonu będzie premiera spektaklu operowego “Cardillac” Paula Hindemitha w reżyserii Mariusza Trelińskiego ze scenografią Borisa Kudlicki. Akcję dramatu reżyser przeniósł z XVII-wiecznego Paryża we współczesność, a nawet w nieodległą przyszłość. Partię tytułową wykona bas-baryton Tomasz Konieczny. Będzie to pierwsze od 1962 roku wystawienie dzieła Hindemitha i pierwsza inscenizacja “Cardillaca” na warszawskiej scenie operowej.

Wśród operowych premier znalazły się także takie tytuły jak: “Fidelio” Ludwiga van Beethovena w koprodukcji Teatru Wielkiego – Opery Narodowej z The Royal Danish Theatre w Kopenhadze oraz “Cyganeria” Giacomo Pucciniego w reżyserii Barbary Wysockiej. Drugą premierą baletową będzie “Mayerling”.

W sezonie 2020/2021 powrócą również znane już warszawskiej publiczności inscenizacje, między innymi: “Traviata” i “Madame Butterfly” w reżyserii dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Mariusza Trelińskiego oraz “Czarodziejski flet” w reżyserii Susanne Andrade i Barrie Kosky’ego.

Sezon zainaugurował koncert kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego.

Konieczny.IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/w dw

COMMENTS