Nowy mural powstanie w centrum Gdańska. Projekt wybrali internauci

Nowy mural powstanie w centrum Gdańska. Projekt wybrali internauci

Internautom, którzy głosowali na jeden z trzech projektów murali, do gustu najbardziej przypadł lew z motywami architektury Gdańska. Nowy mural ozdobi budynek w centrum Gdańska, przy ul. 3 maja. Jego autorem jest gdański artysta Marcin Budziński. Realizacje powstanie do końca tego roku.

Jak podaje portal gdansk.pl, na nowy gdański mural oddano 1085 ważnych głosów w głosowaniu internetowym. Łącznie oddano 1567 głosów. Malowidło będzie przedstawiać lwa, ale w jego sylwetce ujrzymy też Bazylikę Mariacką, zabytkowe kamienice, stoczniowe dźwigi i gdańskie falowce. – Bardzo ciekawa i przemyślana praca. Nieprzypadkowa i dobrze osadzona w naszym gdańskim kontekście – mówi Michał Szymański, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej i członek jury konkursowego. – To mural wyraźnie dedykowany naszemu miastu. Pełen interesujących detali, które warto odkrywać, przez to ciekawy zarówno z dalszej, jak i bliskiej perspektywy. Świetnie wpisujący się w kolorystykę ceglanego budynku, na którym zostanie namalowany.

 

Marcin Budziński jest absolwentem gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką sztuki użytkowej. Mural na budynku przy ul. 3 Maja nie będzie jego pierwszym projektem. Jego ostatnim, głośnym dziełem jest mural na Przymorzu prezentujący oryginalny znaczek pocztowy wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego murale zdobią też inne miasta, m.in. Wrocław i Łódź. Z autorem zwycięskiego projektu podpisana zostanie umowa na realizację muralu na kwotę nie większą niż 12 tys. zł brutto.

 

– Trudno się nie cieszyć – komentuje werdykt mieszkańców autor zwycięskiego projektu. – Tym bardziej, że to jedna z najlepszych ścian w mieście. Otwarty konkurs na pierwszy gdański mural ogłoszony został w październiku. Najpierw nadesłane projekty zostały ocenione (pod względem walorów artystycznych) przez sąd konkursowy. Do głosowania internetowego zakwalifikowane zostały trzy prace, które otrzymały największą liczbę punktów. Z tej trójki mieszkańcy wybierali projekt, który zdobić będzie przestrzeń miasta.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0