HomePOLSKA

Nowy minister zdrowia spotka się z młodymi lekarzami. Rozmowy będą tajne

Nowy minister zdrowia spotka się z młodymi lekarzami. Rozmowy będą tajne

Późnym popołudniem w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski spotka się z lekarzami w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog  w Warszawie. Spotkanie zapowiedział tuż po objęciu funkcji. „Drodzy Rezydenci, dialog i spotkanie z Wami są dla mnie bardzo ważne. Proszę o kilka dni cierpliwości” – zapewniał na Twitterze. 

Piątkowe rozmowy bez udziału mediów będą dotyczyły aktualnej sytuacji w służbie zdrowia. Według szacunków resortu zdrowia tzw. klauzule opt-out wypowiedziało dotychczas około 3,8 tys. lekarzy. Z kolei według protestujących takich wypowiedzeń jest około 5 tys. W praktyce w wielu szpitalach wydłużył się czas oczekiwania do specjalistów, a niektóre oddziały mają problemy z obsadą dyżurów.

Młodzi lekarze rozpoczęli swój protest jesienią ubiegłego roku. Przez kilkanaście dni prowadzili strajk głodowy. Po bezowocnych rozmowach z byłym już ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem zmienili formę protestu.

Rezydenci podkreślają, że nie chcę podwyżek, ale zwiększenia nakładów na całą służbę zdrowia. „Domagamy się realnych działań rządu, a nie pozornych ruchów, które poprawią sytuację w publicznym systemie. Żądamy zmian, które doprowadzą do wzrostu dostępności leczenia i diagnozowania pacjentów oraz poprawy warunków pracy dla pracowników ochrony zdrowia” – przekonują.

Medycy chcą, by nakłady na służbę zdrowia wynosiły 6,8 proc. PKB od 2021 roku. Zgodnie z ostatnimi decyzjami rządu, nakłady będą wzrastać do 2025 roku do 6 proc. PKB.

Jakub Oworuszko AIP

fot.pixabay.com

COMMENTS