16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Nowy ambasador Izraela: “Będę przede wszystkim rozwijał coraz lepsze relacje polsko-izraelskie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

“Będę przede wszystkim rozwijał coraz lepsze relacje polsko-izraelskie” – deklaruje nowy ambasador Izraela w Polsce. Alexander Ben Zvi oficjalnie rozpoczął urzędowanie w Warszawie. W wywiadzie dla Polskiego Radia, pierwszym, jakiego udzielił w Polsce, powiedział, że zamierza rozwijać relacje gospodarcze i budować pozytywny obraz obu krajów.

Alexander Ben Zvi podkreślił, że Polskę i Izrael łączy nie tylko historia, ale także wiele wspólnych interesów. Przypomniał, że wzajemny obrót handlowy jest wart około miliarda dolarów, a każdego roku do Polski przyjeżdża około 300 tysięcy izraelskich turystów. Dyplomata mówi, że obraz Polski w Izraelu systematycznie się zmienia. “Izraelczycy przyjeżdżają do Polski, by cieszyć się tym wszystkim, co można tu zobaczyć. Pierwotnie to były raczej wyjazdy młodzieży do miejsc związanych z Holokaustem. Teraz nadal są takie wyjazdy, one są bardzo ważne, ale ludzie przyjeżdżają przede wszystkim, by zobaczyć Polskę. Z kolei wielu Polaków jeździ zwiedzać Izrael. To bardzo istotne.” – mówi Alexander Ben Zvi.

Nowy izraelski ambasador deklaruje też w rozmowie z Polskim Radiem, że będzie chciał odwiedzić mniejsze miasta i wsie w Polsce, zwłaszcza te, które są związane ze wspólną historią. “Trzeba pamiętać, że są na przykład takie miasta jak Płońsk, gdzie urodził się założyciel państwa Izrael, David Ben Gurion. Wciąż istnieje tam jego dom i jest wiele atrakcji z nim związanych. Mamy więc wiele miejscowości, które łączą się nie z wielką historią, ale z historią na poziomie ludzi.” – podkreśla.

W rozmowie z Polskim Radiem Alexander Ben Zvi opowiada też o swojej pasji do gotowania i poznawania kuchni innych narodów oraz odpowiada na pytanie, kto wymyślił hummus. Całość rozmowy będzie można usłyszeć w magazynie “Więcej Świata” w Radiowej Jedynce, dzisiaj po 17.25, a także przed 18.00 w Polskim Radiu 24.

Alexander Ben Zvi jest zawodowym dyplomatą. 30 lat temu był jedną z osób, które otwierały izraelską ambasadę w Warszawie po tym, jak oba kraje wznowiły stosunki dyplomatyczne. Pracował także na Słowacji i w Kostaryce. W Warszawie na stanowisku zastąpił Annę Azari.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/mcm/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520