4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Nowoczesny mammograf cyfrowy dotarł do szpitala w Stalowej Woli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do Szpitala Specjalistycznego „Sanus” w Stalowej Woli należącego do doktora Zbigniewa Goli, dotarł w środę transport z cyfrowym mammografem.

To unikalne urządzenie potrafi wykrywać wszystkie nawet najmniejsze, zmiany nowotworowe piersi, do tej pory umykające uwadze. Urządzeniem wykonującym mammografię spektralną pochwalić się może kilka ośrodków onkologicznych w Europie i trzy w Polsce: Kraków, Katowice i Rzeszów. To unikalne urządzenie pozwala wykryć raka piersi wykonując dwa zdjęcia. – Jest lepsze niż zwykły mammograf, bo widać na nim nawet zmianę, która się może „chować” – mówi lekarz Krzysztof Antonowicz, specjalista radiodiagnostyki.

 
Nie kryje szczęścia, że szef „Sanusa” doktor Zbigniew Gola zdecydował się na zakup tego super nowoczesnego urządzenia, jakie wyprodukował amerykański koncern General Electric. – Miałem takie marzenie i ono się spełniło – powiedział. Marzenie zajechało rankiem w środę przed rozbudowywany Specjalistyczny Szpital Sanus. Dojechało bardzo punktualnie i zaraz rozpoczął się wyładunek. Sprzyjała pogoda, nie padało i urządzenie w kilku paczkach można było rozpakować przed budynkiem. Na parterze gotowa jest już pracownia, gdzie zostanie zamontowane. Jeszcze wczoraj wszystkie zespoły zostały tam przeniesione. To ważne, aby jak najszybciej sprzęt wart półtora miliona złotych spoczął w suchym, ogrzewanym miejscu. Teraz przez kilka tygodni trwać będzie montaż i dostrajanie mammografu, zanim kontrole nad nim przejmą przeszkolone osoby związane z Sanusem.

 
Krzysztof Antonowicz właśnie wybiera się do Wielkiej Brytanii na szkolenie. Jak obiecuje doktor Zbigniew Gola, w listopadzie mammograf spektralny powinien już wykonywać badania piersi kobiet w kierunku wykrycia raka piersi. Pierwsza seria badań będzie bezpłatna, mimo tego, że Sanus nie będzie jeszcze miał podpisanego kontraktu na refundację z narodowym Funduszem Zdrowia. Potem badania będzie finansował fundusz, a doktor Gola już usłyszał, że nie powinno być z tym problemu. – Do badania na mammografie spektralnym potrzebne jest podanie kontrastu dożylnego. Na miejscu można wykonać też każdy rodzaj biopsji, jeśli zajdzie taka konieczność – wyjaśnia Krzysztof Antonowicz. Cztery tygodnie powinien trwać cały proces diagnostyczny łącznie z operacją wycięcia ewentualnego nowotworu. Sanus nawiązał współpracę z onkologami i ma pełny zespół do diagnozowania kobiet.

 

, foto Zdzisław Surowaniec

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520