Nowoczesna: Wypłata 500 plus po zaszczepieniu dzieci

Nowoczesna: Wypłata 500 plus po zaszczepieniu dzieci

Nowoczesna proponuje uzależnienie wypłaty 500 plus rodzicom lub opiekunom od tego czy spełnili obowiązek zaszczepienia dzieci.

Sejmowa komisja zdrowia zajmuje się dzisiaj obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Po pierwszym czytaniu Sejm skierował projekt do dalszych prac. Rząd zaopiniował ten projekt negatywnie, podobnie jak Naczelna Rada Lekarska.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że obowiązek szczepień dzieci musi być zdecydowanie egzekwowany, również ze względu na te osoby, które z różnych powodów mają obniżoną odporność. Jej zdaniem w obliczu zagrożenia epidemią warto mobilizować rodziców różnymi metodami do tego aby szczepili swoje dzieci.

Poseł Jacek Ruciński, który jest lekarzem, zauważył, że w 21. wieku mamy postęp medycyny, o którym 100 lat temu marzyli lekarze, chorzy i osoby umierające. Jego zdaniem obecnie w wyniku działań stowarzyszeń dezinformujących “wiele osób o mniejszej wiedzy” decyduje się na odstąpienie od szczepień. Poseł zauważył, że ostatnio lawinowo rośnie liczba dzieci, które nie zostały poddane szczepieniom. Marek Ruciński powiedział, że według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia wyszczepialność powinna wynosić 95 procent ogółu populacji i obecnie Polska balansuje na tej granicy.

Nowoczesna popiera także obywatelski projekt ustawy, który uzależnia przyjęcie dziecka do publicznego żłobka czy przedszkola od jego zaszczepienia na wszystkie szczepienia obowiązkowe.

IAR/I.Szczęsna/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0