HomePOLSKA

Nowoczesna oskarża szefa MSWiA i kierownictwo PiS o inwigilację opozycji, policja zaprzecza

Nowoczesna oskarża szefa MSWiA i kierownictwo PiS o inwigilację opozycji, policja zaprzecza

Nowoczesna oskarża szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i kierownictwo PiS o inwigilację opozycji. Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez nieznanych sprawców. Według Nowoczesnej, miało ono polegać na przekroczeniu uprawnień przy wykonywaniu funkcji publicznej. 

Adam Szłapka powołał się na “Gazetę Wyborczą”, według której podczas manifestacji 21 lipca przed Sejmem byli śledzeni lider Nowoczesnej Ryszard Petru i dwaj członkowie Obywateli RP. Jako dowód gazeta przedstawiła nagrania rozmów funkcjonariuszy ubranych po cywilnemu.
Poseł Adam Szłapka podkreślił, że jego ugrupowaniu nie zależy na wyciągnięciu konsekwencji wobec policjantów prowadzących wówczas czynności. “Jeśli prowadzone są czynności operacyjne wobec polityka, to nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że decyzje zostały podjęte na szczeblu politycznym i to na najwyższym szczeblu. Jesteśmy przekonani, że za tymi decyzjami stoi minister Błaszczak czy poseł Kaczyński, tak jak to było w latach 2005-2007, mimo że nie miał do tego uprawnień” – powiedział polityk Nowoczesnej.
Stołeczna policja twierdzi jednak, że nie było inwigilacji, a jedynie zabezpieczenie posłów wychodzących z parlamentu. “Policjanci, którzy dbali o bezpieczeństwo posła, który udawał się na ulicę Nowy Świat, w momencie kiedy dotarł on do siedziby swojej partii, zgłosili, że jest on już na miejscu i zapytali, czy mogą wracać pod Sejm” – mówił wczoraj aspirant sztabowy Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

 

 

Zdaniem posła Adama Szłapki, te tłumaczenia są “absurdalne”. “Rzecznik stołecznej komendy policji mówi, że chronili Sejm, to pytam po pierwsze, czy są uprawnieni do tego, żeby chronić Sejm, bo tym zajmuje się Straż Marszałkowska i po to ona jest, żeby Sejm był pozbawiony jakichkolwiek nacisków zewnętrznych. Po drugie, jeśli zdaniem stołecznej policji, Plac Trzech Krzyży czy Nowy Świat jest terenem Sejmu, to oprócz tego, że mamy do czynienia z inwigilacją, to jeszcze mamy poważny problem ze znajomością topografii Warszawy” – ocenił poseł Nowoczesnej.
W zawiadomieniu do prokuratury Nowoczesna wnosi między innymi o ustalenie osób zaangażowanych w prowadzenie obserwacji, wydających polecenia, a także “bezpośrednio i pośrednio” nadzorujących całą procedurę. Ugrupowanie Ryszarda Petru chce także przesłuchania swojego lidera w charakterze świadka i nadania mu statusu pokrzywdzonego. Ponadto Nowoczesna wnosi o zabezpieczenie monitoringu z czasu i miejsc, w których miało dojść do obserwacji Ryszarda Petru.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/dabr

COMMENTS