Nowoczesna domaga się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zebrano 100 tysięcy podpisów

Nowoczesna domaga się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zebrano 100 tysięcy podpisów

Nowoczesna zebrała 100 tysięcy podpisów pod petycją “Obywatele w obronie Konstytucji”. Jej sygnatariusze domagają się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Podpisy złożono w kancelarii premiera.
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział dziennikarzom, że obawia się, iż rząd zlekceważy opinię obywateli, a Prawo i Sprawiedliwość będzie markować działania komisji ekspertów, powołanej przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W takiej sytuacji, zdaniem lidera Nowoczesnej, po szczycie NATO w Warszawie powstaną w Polsce dwa porządki prawne. Będzie to, zdaniem Ryszarda Petru, niekorzystna sytuacja dla Polski, która pogorszy jej stosunki z Unią Europejską i pozycję w świecie. Lider Nowoczesnej dodał, że pozytywny scenariusz polegałby na tym, iż rząd opublikuje wyrok Trybunału, a prezydent przyjmie ślubowanie od trzech jego sędziów.
Zapytany o “plan Morawieckiego”, lider Nowoczesnej powiedział, że na razie istnieje on tylko na papierze. Dodał, że przedsiębiorcy, z którymi się spotyka, obawiają się o przyszłość. Ryszard Petru wyraził obawę, że uchwalane przez Sejm ustawy spowodują problemy finansów państwa.

(IAR)Siekaj/mitro/COMMENTS

WORDPRESS: 0