HomePOLSKAMazowieckie

Nowoczesna domaga się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zebrano 100 tysięcy podpisów

Nowoczesna domaga się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zebrano 100 tysięcy podpisów

Nowoczesna zebrała 100 tysięcy podpisów pod petycją “Obywatele w obronie Konstytucji”. Jej sygnatariusze domagają się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Podpisy złożono w kancelarii premiera.
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział dziennikarzom, że obawia się, iż rząd zlekceważy opinię obywateli, a Prawo i Sprawiedliwość będzie markować działania komisji ekspertów, powołanej przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W takiej sytuacji, zdaniem lidera Nowoczesnej, po szczycie NATO w Warszawie powstaną w Polsce dwa porządki prawne. Będzie to, zdaniem Ryszarda Petru, niekorzystna sytuacja dla Polski, która pogorszy jej stosunki z Unią Europejską i pozycję w świecie. Lider Nowoczesnej dodał, że pozytywny scenariusz polegałby na tym, iż rząd opublikuje wyrok Trybunału, a prezydent przyjmie ślubowanie od trzech jego sędziów.
Zapytany o “plan Morawieckiego”, lider Nowoczesnej powiedział, że na razie istnieje on tylko na papierze. Dodał, że przedsiębiorcy, z którymi się spotyka, obawiają się o przyszłość. Ryszard Petru wyraził obawę, że uchwalane przez Sejm ustawy spowodują problemy finansów państwa.

(IAR)Siekaj/mitro/COMMENTS