26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Nowelizacja ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym weszła dziś w życie. „Kaganiec” czy ukrócenie sędziowskiej samowoli?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Weszła w życie nowelizacja ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym. Przyjęta przez Sejm 20 grudnia , a podpisana przez prezydenta 4 lutego nowelizacja wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Wprowadza zakaz ustalania lub oceny „zgodności z prawem powołania sędziego” oraz „wynikającego z tego powołania uprawnienia do wykonywania zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości”, a ponadto wprowadza zakaz „kwestionowania umocowania sądów i trybunałów, konstytucyjnych organów państwowych oraz organów kontroli i ochrony prawa”.

Ustawa wprowadza również zakaz działalności publicznej, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów. Chodzi o zakaz podejmowania przez kolegia i organy samorządu sędziowskiego uchwał w sprawach politycznych oraz zajmowania stanowisk podważających zasady funkcjonowania władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów.
Ponadto zgodnie z nowymi przepisami kandydata na stanowisko I prezesa SN będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, to wybór będzie ważny, gdy zagłosuje za danym kandydatem 32 sędziów Sądu Najwyższego.

IAR/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520