4.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Od nowego roku pracodawców czekają nowe regulacje w prawie pracy i ubezpieczeniach. SPRAWDŹ

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od nowego roku pracodawców czekają nowe regulacje w prawie pracy i ubezpieczeniach. Będzie nowa forma opłacania składek do ZUS. Rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że dzisiaj przedsiębiorcy wpłacają swoje składki na różne konta.

Od 1 stycznia będą wykonywali tylko jeden przelew na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązane odprowadzać firmy a nie jak obecnie – trzy lub cztery przelewy. Będzie to jeden przelew łącznie na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w przypadku gdy ktoś zatrudnia w szczególnych warunkach. Opłacanie składek będzie więc znacznie uproszczone – zaznaczył rozmówca IAR. Osoby zadłużone w ZUS muszą się liczyć z tym, że odprowadzana składka w pierwszej kolejności będzie pokrywała zaległości płatnicze przedsiębiorcy.

Zaksięgowanie choćby części przelewu na poczet zaległości będzie oznaczało utratę ubezpieczenia chorobowego i co za tym idzie wszystkich rodzajów zasiłków z tego ubezpieczenia – chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego wyrównawczego, a także świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli ktoś nie może od razu spłacić zaległości, może zawrzeć układ ratalny z ZUS-em – podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Od nowego roku wzrośnie też płaca minimalna – z obecnych 2 tysięcy złotych do 2 100 złotych brutto. W tej sytuacji z 13 złotych do 13 złotych 70 groszy rośnie również stawka godzinowa. Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska powiedziała IAR, że dzisiaj płaci się już więcej niż minimalna stawka. „To, że mamy rynek pracownika sprawia, że trzeba proponować 15 złotych za godzinę, aby znaleźć chętnych do pracy” – podkreśliła minister Rafalska.

Podwyżka płacy oznacza wzrost także innych należności pracowniczych, których wysokość zależy od najniższych minimalnych zarobków, czyli na przykład odpraw za zwolnienia grupowe czy odszkodowań za dyskryminację lub mobbing.

Od 1 stycznia zaczną też obowiązywać nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców. Oświadczenia zostaną zastąpione odpłatnymi zezwoleniami na pracę sezonową. Jak powiedział IAR dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasz Sieradz, piecza nad trybem oświadczeniowym, poza samym faktem administracyjnym, była żadna. Nie wiadomo było, czym się zajmował i u kogo był zatrudniony pracownik wjeżdżający do Polski Było to trudne do ustalenia. Procedurą zezwoleń na pracę sezonową będą objęte: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka i gastronomia.
Przedsiębiorcy czekają też na ostateczne informacje dotyczące ograniczenia handlu w niedziele. Chodzi o wyłączenia, których jest wiele, a część nowych dołożył Senat i w przyszłym roku rozpatrzy je Sejm. Wiadomo jednak, że nowe prawo ma wejść w życie w marcu i handel ma być ograniczony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Do marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma opracować projekt nowego Kodeksu Pracy.

Jeszcze przez rok pracodawcy poczekają na skrócenie okresu archiwizowania dokumentacji pracowniczej z 50 do 10 lat. Do 2019 roku przesunięta została też data wejścia w życie zniesienia limitu dochodów, powyżej których nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520