4.2 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Nowe zapisy we wnioskach ze szczytu dotyczące klimatu po myśli Polski!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Finansowanie transformacji energetycznej nie powinno być kosztem cięć w polityce spójności – taki zapis znalazł się w najnowszej wersji wniosków na unijny szczyt, który dziś po południu rozpoczyna się w Brukseli. Projekt widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Polska domagała się właśnie jasnych deklaracji, że koszty związane z odejściem od węgla nie uszczuplą puli z polityki spójności w unijnym budżecie.


W projekcie wniosków zapisano, że przy realizacji celu neutralności klimatycznej należy wziąć pod uwagę różne sytuacje poszczególnych krajów i punkty startowe, oraz – jak czytamy w dokumencie „koszty transformacji energetycznej, które będą wyższe dla mniej zamożnych krajów”. Instrumenty i narzędzia, przeznaczone na pokrycie kosztów transformacji, nie mogą wpłynąć negatywnie na polityki zapisanych w traktacie – brzmi zapis we wnioskach ze szczytu. „Rada Europejska uznaje, że utrzymanie obecnego poziomu funduszy z polityki spójności w budżecie na lata 2021-2027 jest kluczowe dla krajów o niższym dochodzie” – napisano we wnioskach ze szczytu i dodano, że dla krajów biedniejszych, spełnienie celu neutralności klimatycznej wiąże się z wysokimi i nieproporcjonalnymi, dodatkowymi inwestycjami.

*

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W stolicy Belgii szef polskiego rządu weźmie udział w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. Główne tematy spotkania to plan neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku i negocjacje wieloletniego budżetu Unii. Przed szczytem premier ma zaplanowanych kilka spotkań z szefami instytucji unijnych. Na godzinę 12 przewidziano spotkanie polskiego premiera z szefem Europarlamentu Davidem Sassolim. W Brukseli Mateusz Morawiecki ma ponadto rozmawiać z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim oraz europosłami Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – do tej frakcji należy Prawo i Sprawiedliwość. Przed szczytem odbędzie się też tradycyjne posiedzenie koordynacyjne premierów państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Posiedzenie Rady Europejskiej rozpocznie się po południu. Dyskusja przywódców będzie dotyczyła planu osiągnięcia za 30 lat neutralności klimatycznej w Unii.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/dw

IAR/Beata Płomecka&Karol Darmoros/Bruksela/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520