HomeŚwiat

Nowe zapisy we wnioskach ze szczytu dotyczące klimatu po myśli Polski!

Nowe zapisy we wnioskach ze szczytu dotyczące klimatu po myśli Polski!

Finansowanie transformacji energetycznej nie powinno być kosztem cięć w polityce spójności – taki zapis znalazł się w najnowszej wersji wniosków na unijny szczyt, który dziś po południu rozpoczyna się w Brukseli. Projekt widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Polska domagała się właśnie jasnych deklaracji, że koszty związane z odejściem od węgla nie uszczuplą puli z polityki spójności w unijnym budżecie.


W projekcie wniosków zapisano, że przy realizacji celu neutralności klimatycznej należy wziąć pod uwagę różne sytuacje poszczególnych krajów i punkty startowe, oraz – jak czytamy w dokumencie “koszty transformacji energetycznej, które będą wyższe dla mniej zamożnych krajów”. Instrumenty i narzędzia, przeznaczone na pokrycie kosztów transformacji, nie mogą wpłynąć negatywnie na polityki zapisanych w traktacie – brzmi zapis we wnioskach ze szczytu. “Rada Europejska uznaje, że utrzymanie obecnego poziomu funduszy z polityki spójności w budżecie na lata 2021-2027 jest kluczowe dla krajów o niższym dochodzie” – napisano we wnioskach ze szczytu i dodano, że dla krajów biedniejszych, spełnienie celu neutralności klimatycznej wiąże się z wysokimi i nieproporcjonalnymi, dodatkowymi inwestycjami.

*

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W stolicy Belgii szef polskiego rządu weźmie udział w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. Główne tematy spotkania to plan neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku i negocjacje wieloletniego budżetu Unii. Przed szczytem premier ma zaplanowanych kilka spotkań z szefami instytucji unijnych. Na godzinę 12 przewidziano spotkanie polskiego premiera z szefem Europarlamentu Davidem Sassolim. W Brukseli Mateusz Morawiecki ma ponadto rozmawiać z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim oraz europosłami Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – do tej frakcji należy Prawo i Sprawiedliwość. Przed szczytem odbędzie się też tradycyjne posiedzenie koordynacyjne premierów państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Posiedzenie Rady Europejskiej rozpocznie się po południu. Dyskusja przywódców będzie dotyczyła planu osiągnięcia za 30 lat neutralności klimatycznej w Unii.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/dw

IAR/Beata Płomecka&Karol Darmoros/Bruksela/dw

COMMENTS