HomeMazowieckie

Nowe radiowozy w Warszawie. Wyglądają zwyczajnie, ale według policji to cud techniki

Nowe radiowozy w Warszawie. Wyglądają zwyczajnie, ale według policji to cud techniki

Do jednostek Policji w najbliższym czasie trafią nowoczesne radiowozy – czytamy w serwisie policyjnym. Choć z pozoru wyglądają one zwyczajnie, wyróżniają się kilkoma szczegółami, które sprawiają, że autom można nadać miano uniwersalnych. 

 

Wkrótce do jednostek policji w całej Polsce – w tym w Warszawie – trafią zupełnie nowe radiowozy, jakich w służbie jeszcze nie widzieliśmy. O tym, jak powinny wyglądać zaczęto myśleć już niemal przed dwoma laty – dokładnie w czerwcu 2017 roku. Z założenia do służby przystosowane miały zostać pojazdy typu kombi-van, wyposażone w kabinę dla zatrzymanych, ale też – jak twierdzi policja – stosowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie sygnalizacji aut uprzywilejowanych.

 

Z pozoru radiowozy nie stwarzają piorunującego wrażenia. Wyglądają dosyć zwyczajnie. Jednak polska policja określa je mianem uniwersalnych oraz nowoczesnych. Dlaczego? Zobaczcie sami, w co wyposażone są nowe radiowozy:

 

 

  • automatyczna skrzynia biegów

 

  • system uprzywilejowania dostosowujący moc świetlną i intensywność dźwięku do pory dnia

 

  • technologia diod duo-color (zmiana światła z koloru niebieskiego na czerwony lub biały w zakresie doświetlania pola pracy załogi)

 

  • automatyczna klimatyzacja

 

  • niezależne ogrzewanie postojowe

 

  • wyizolowane pomieszczenie do przewozu zatrzymanego

 

 

W celu ułatwienia obsługi zastosowano specjalny przycisk, za pomocą którego uruchamia się sygnały świetlne i dźwiękowe. Powtórne użycie przycisku powoduje pozostawienie tylko sygnałów świetlnych, a trzecie wyłącza system – informuje policja.

 

Ponadto w drugim rzędzie siedzeń znajdziemy podłokietnik mieszczący dwa składane stoliki. Są one przeznaczone do wygodnego sporządzania dokumentacji policyjnej i jej przechowywania. W pobliżu zamontowano również dodatkowe gniazda USB i zasilania.

 

Czy wyposażenie nowych radiowozów faktycznie uzasadnia mianowania ich nowoczesnymi i uniwersalnymi? To będą musieli ocenić funkcjonariusze, którym zostaną przydzielone nowe pojazdy. Na pierwszy rzut oka zarówno wygląd, jak i wyposażenie raczej nie zrobi piorunującego wrażenia na zwykłym zjadaczu chleba. Najważniejsze, aby spełniały one swoją funkcję i sprawnie służyły stołecznym mundurowym.

 

kk aip


COMMENTS