14.6 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa. „Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom prawo kościelne”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kościół katolicki w Polsce wprowadza zmiany w przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa. Nowe przepisy w tym obszarze wejdą w życie 1 czerwca 2020 roku. Wspólna modlitwa z duszpasterzem i przysięga religijna będą rozpoczynać spotkanie przedmałżeńskie w kancelarii parafialnej, mówi dekret o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa.

Przewodniczący Rady Prawnej KEP, biskup Ryszard Kasyna, mówił, że dekret będzie pomocą w przygotowaniu narzeczonych przed zawarciem sakramentu małżeństwa. „Patrząc dzisiaj w kontekście małżeństwa, w kontekście decyzji o małżeństwie, coraz trudniej jest młodym ludziom tę decyzję podejmować. Nawet nie tylko w kontekście sakramentu małżeństwa. Chodzi o to, aby dopomóc im. Generalnie dokument wprowadza ścieżkę formalno-prawną ale ona jest również ścieżką duszpasterską, wynikającą z kontaktu z kapłanem w poszczególnej wspólnocie parafialnej, rozmowy na temat tej ważnej decyzji. Poprzez ten dokument, który został na nowo zredagowany będzie on pomocą w tymże przygotowaniu.”- mówił biskup Ryszard Kasyna.

Ksiądz profesor Leszek Adamowicz, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zaznaczył, że dekret uwzględnia nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. „W ostatnich dziesięcioleciach, w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Polacy uzyskali możliwość swobodnego poruszania się po świecie i nawiązywania różnych kontaktów, które owocują także zawarciem małżeństwa. Nowe przepisy są przygotowane w związku z tym, że niektórzy kandydaci do małżeństwa, pragną zawrzeć małżeństwa poza granicami kraju mieszkając w Polsce, np. w miejscach pielgrzymkowych, w miejscach świętych czy to w Rzymie, Ziemi Świętej czy innych Sanktuariach.” – podkreślił ksiądz profesor Leszek Adamowicz.

Ksiądz profesor Piotr Majer, z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, podkreślił, że Dekret Konferencji Episkopatu Polski, zmierza do tego, by rozmowa przedmałżeńska z narzeczonymi była jak najmniej urzędowa. „Aby nie była to czynność biurokratyczna, aby nie było to pośpieszne zaznaczanie odpowiedzi: tak-nie, ale aby ta czynność była prawdziwie czynnością duszpasterską, dialogiem- duszpasterza z narzeczonymi, którzy chcą wejść na tę wspólną drogę, jak ufamy na drogę do końca ich życia.” – zaznaczył ksiądz profesor Piotr Majer.

Bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej KEP zaznaczył, że dekret nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian. „Kościół chce pomóc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom prawo kościelne”.

Dekret dostosowuje je do współczesnego języka i polskiej specyfiki. Nowe przepisy, o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa, uwzględniają m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi czy nowe przepisy o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Dekret odnosi się do wymogów formalno-kanonicznych i nie reguluje problematyki katechez przedmałżeńskich oraz innych aspektów troski duszpasterskiej o przygotowanie do zawarcia małżeństwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M. Wosiek/kwi/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520