9.4 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Nowe polskie paszporty z okazji 100.lecia odzyskania niepodległości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

CHICAGO: (In. wł.) W Konsulacie RP w Chicago odbyła się prezentacja nowego polskiego paszportu, jaki jest przygotowywany z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości: 1918-2018.

Paszport ten będzie posiadał lepsze zabezpieczenia danych biometrycznych, ma spełniać światowe wymogi w tej sprawie i będzie posiadał wiele elementów związanych z historią Polski.

 

Prezentacja nowego paszportu odbywa się w środę i czwartek w Chicago na bezpośrednich spotkaniach z delegacją z Polski jak i poprzez występy w polonijnych mediach. Uczestniczą w niej Jakub Skiba, Dyrektor Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wraz z kilkoma innymi towarzyszącymi mu osobami – wśród nich Tomasz Deptuła, były dziennikarz polonijnych mediów w Nowym Jorku oraz Agnieszka Glapiak, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w MSW.

 

W Stanach Zjednoczonych jest wydawanych dla Polonii około 30,000 paszportów przez polskie placówki konsularne.
W Polsce wydawanych jest rocznie ponad 1,300,000 nowych paszportów. Spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na nowe unikalne paszporty wydawane z okazji 100. lecia odzyskania niepodległości. Ich wydanie jest procesem długofalowym i spodziewane jest w 2018 roku.

 

Nowy paszport ma zawierać zabezpieczenia techniczne, które przyczynią się do tego, że będzie to jeden z najlepiej chronionych dokumentów. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Jak będzie wyglądał nowy paszport 2018, co się zmieni?

 

Nowy wzór paszportu, oprócz nowoczesnych zabezpieczeń, będzie również zawierał bardzo ważne przesłanie związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Paszport wydawany w 2018 roku będzie zawierał motywy graficzne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Strona z danymi osobowymi, wykonana z poliwęglanu, będzie posiadała warstwę elektroniczną umożliwiającą zapisanie danych biometrycznych.

Jest to własne, opatentowane rozwiązanie PWPW oferowane do tej pory na rynkach zagranicznych. Nowy paszport zabezpieczony jest również m.in. dzięki użyciu papieru ze znakiem wodnym i specjalistyczną nitką, wykorzystaniu mikrodruku oraz specjalnych farb (m.in. aktywnych w UV, IR).

W ramach kampanii „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018” poprzez stronę internetową można była zagłosować na wybrany przez siebie motyw. Od 28 lipca do 10 września 2017 r. oddano w sumie 763.539 głosów.
Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. Internauci wybrali 6 motywów, a w paszporcie znajdzie się ich łącznie 19. – Ważne jest to, aby każdy z nas, kiedy będzie wybierał się za granicę i okazywał paszport, mógł z dumą powiedzieć, że właśnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość.

 

 

 

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk /

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

  1. Tak to dosc ciekawy pomysl z nowa wersja paszportu polskiego – rozpoznalem na stronicach projektu zarowno Pilsudskiego jak i Paderewskiego ale nie jestem pewien kim jest ow trzeci mezczyzna,raczej Dmowski, bo nie moze to byc Narutowicz. Dmowski byl jednak niezwykla osobowoscia doceniona nawet na konferencji w Wersalu! Swego rodzaju doskonala przeciwwaga dla wizji-koncepcji Polski widzianej oczyma Pilsudskiego. Ale Narutowicz niczym sie szczegolnym nie wslawil poza kilkoma dniami prezydentury oraz tragicznej smierci. Predzej obok Pilsudkiego, Dmowskiego oraz Paderewskiego na innych kartach paszporu wolalbym ujrzec 2 inne postaci zwiazanych scisle z wydarzeniami uwienczonymi dniem 11 listopada. A mianowiecie ksiecia Zdzislawa Lubomirskiego oraz kardynala Aleksandra Kakowskiego, ktorzy wybitnie pomogli doprowadzic do dobrowolnego zrzeczenia sie wladzy przez Rade Stanu celem dobrowolnego oraz bezkrawego przekazania wladzy Komenendantowi. Nie zapomnijmy, ze realne ogloszenie niepodleglosci przez Polakow mialo miejsce PRZED 11 listopada 1918 roku i mialo miejsce w pazdzierniku. Niepewnyc co do poprawnosci mej wypowiedzi z faktami historycznymi zapraszam do ponownje lektury roku 1918 w ogolnodpostepnej historii Polski. Wystarczy wejsc na Internetowe haslo „Narodowe Swieto Niepodleglosci” na stronach Wikipedii. Pod tym haslem znajdziemy potwierdzenie, iz rzeczywiste ogloszenie niepodleglosci nastapilo juz 7-go pazdziernika 1918 roku a 11-ty listopada jest jedynie SYMBOLICZNYM dnie odzyskania niepodleglosci. To takie niedopatrzenie ze strony wielu Rodakow, podobnie jak przyjmowanie nieprawdziwego zrozumienia o tym, jakoby Warszawa byla wyzwolona 17 stycznia 1945 roku. Nigdy nie bylo wyzwolenia Warszawy podczas II Wojny Swiatowej – owszem, tegoz dnia wojska radzieckie /i polskie/ wkroczyly na teren wyludnionej oraz calkowicie zniszczonej Warszawy, ale nikt tam z nimim nie walczyl bo nie bylo komu walczy ani o co walczyc. Dizekuje’

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520