HomePOLSKA

Nowe obostrzenia i rygory sanitarne w powiatach z największą liczbą zakażeń koronawirusem

Nowe obostrzenia i rygory sanitarne w powiatach z największą liczbą zakażeń koronawirusem

Nowe obostrzenia i rygory sanitarne w powiatach z największą liczbą zakażeń koronawirusem. Trzeba zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej, a imprezy sportowe i kulturalne muszą odbywać się bez widowni lub z jej znaczącym ograniczeniem. A co z działalnością restauracji, fryzjerów czy sklepów? Poszczególne ograniczenia znajdziecie w galerii zdjęć. Czerwonych i żółtych powiatów w województwie śląskim jest aż osiem.

W sobotę, 8 sierpnia, w życie mają wejść nowe przepisy związane z pandemią COVID-19. Według zmian zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia, wszystkie powiaty w Polsce zostaną podzielone na trzy kolory: zielony, żółty oraz czerwony, w zależności od aktualnej liczby zakażeń zweryfikowanych na ich terenie.

 

W powiatach czerwonych i żółtych wprowadzone zostaną zaostrzone rygory sanitarne. Będą one polegały m.in. na obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, ograniczeniu lub całkowitemu zakazowi udziału widowni w wydarzeniach sportowych i kulturalnych, czy ograniczeniu lub całkowitemu zamknięciu siłowni.

 

– W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – zapowiedział Łukasz Szumowski.

 

W jaki sposób powiaty będą dzielone na strefy?

 

 

  • Strefa zielona: 0-5 zakażeń na 10 tys. osób

 

  • Strefa żółta: 6-12 zakażeń na 10 tys. osób

 

  • Strefa czerwona: powyżej 12 zakażeń na 10 tys. osób

 

 

Dane dotyczące liczby zakażeń w powiatach będą weryfikowane przez Ministerstwo Zdrowia dwa razy w tygodniu. O przydzieleniu powiatu do konkretnej strefy będzie decydowała liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 z 14 ostatnich dni. W pierwszej kolejności na terenie Polski wyznaczono 19 powiatów, które oznaczono kolorem czerwonym lub żółtym. Aż 8 spośród nich znajduje się na terenie województwa śląskiego.

 

Strefa czerwona:

 

 

  • Rybnik

 

  • Ruda Śląska

 

  • pow. pszczyński (Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Suszec)

 

  • pow. rybnicki (Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany)

 

  • pow. wodzisławski (Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Radlin, Pszów, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana)

 

 

Strefa żółta:

 

 

  • Jastrzębie-Zdrój

 

  • Żory

 

  • pow. cieszyński (Cieszyn, Ustroń, Wisła, Skoczów, Strumień, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Zebrzydowice)

 

 

– My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – podkreślił minister zdrowia.

 

aip

COMMENTS