HomePILNE

Nowa Zelandia w trybie pilnym wprowadziła zakaz sprzedaży broni szturmowej i półautomatycznej

Nowa Zelandia w trybie pilnym wprowadziła zakaz sprzedaży broni szturmowej i półautomatycznej

Nowa Zelandia w trybie pilnym wprowadziła zakaz sprzedaży broni szturmowej i półautomatycznej. Poinformowała o tym na konferencji prasowej premier tego kraju Jacinda Ardern.

Nowozeladzki rząd zdecydował o tym niecały tydzień po masakrze w dwóch meczetach w Christchurch, podczas których zginęło 50 osób. Pani premier podkreśliła, że wszystkie typy broni, których użył zamachowiec do przeprowadzenia ataków, zostały objęte ścisłym zakazem. Dodała, że ze sprzedaży zostały również wycofane magazynki na wiele nabojów i wszelkie urządzenia, zwiększające szybkostrzelność. Nowe przepisy obejmują także broń, sprzedawaną do celów ochrony domostwa – bez prawa noszenia na ulicy. Zaostrzenie zostanie przyjęte przez parlament na najbliższym posiedzeniu na początku kwietnia. Jednak zakaz sprzedaży już obowiązuje.

Tymczasem nowozelandzka policja poinformowała, że dokonano już identyfikacji wszystkich ofiar śmiertelnych zamachu w meczetach. Rzecznik sił porządkowych powiedział, że rodziny zostały poinformowane, by mogły rozpocząć przygotowania do pogrzebów. Dodał, że ustalenie tożsamości zabitych pozwoli przyspieszyć proces sprawcy masakry, 28 letniego Australijczyka Brentona Tarranta.

IAR/BBC/zr

COMMENTS