HomeŚwiat

Nowa Zelandia i Polska chcą zwiększyć współpracę gospodarczą. Rozmowa nowozelandzkiej premier i polskiego prezydenta

Nowa Zelandia i Polska chcą zwiększyć współpracę gospodarczą. Rozmowa nowozelandzkiej premier i polskiego prezydenta

Nowa Zelandia i Polska chcą zwiększyć współpracę gospodarczą. Rozmawiali o tym w Auckland nowozelandzka premier i polski prezydent. Po spotkaniu polityków podpisano cztery porozumienia o współpracy.

Nowozelandzka premier Jacinda Ardern oraz polski prezydent Andrzej Duda mówili po spotkaniu, że istnieje duży potencjał do współpracy pomiędzy oboma krajami. Szefowa rządu Nowej Zelandii podkreśliła, że zwiększeniu współpracy może też służyć przyszła umowa o wolnym handlu pomiędzy Wellington a Brukselą. “Osiągnięcie dobrej i szerokiej umowy o wolnym handlu z Unią Europejską będzie silną platformą dla handlu i przyszłych inwestycji z Polską. Będzie oznaczać więcej miejsc pracy i lepszą jakość życia zarówno dla nowozelandzkich jak i polskich pracowników. Mamy nadzieję, że negocjacje zakończą się pozytywnym rezultatem” – mówiła Jacinda Ardern.

Prezydent Andrzej Duda deklarował poparcie dla umowy i gotowość Polski do nowych form współpracy. Prezydent ma nadzieję, że coraz więcej Polaków będzie odwiedzać Nową Zelandię. “Liczę na to, że coraz więcej Polaków będzie mogło zrealizować swoje marzenie o zwiedzaniu świata i będą mogli w ramach swoich planów turystycznych uwzględnić także Nową Zelandię, bo wiadomo, że podróż i pobyt tutaj wymaga jednak pewnego poziomu zamożności. Polacy są społeczeństwem na dorobku, ale sytuacja jest coraz lepsza” – mówił Andrzej Duda w Auckland. Prezydent poprosił też, aby Nowa Zelandia zwiększyła pulę miejsc dla polskiej młodzieży w ramach wakacyjnego programu “Zwiedzaj i Pracuj”.

Polskie władze szacują, że wzajemne obroty handlowe warte są około 200 milionów amerykańskich dolarów.

Jak relacjonuje z Auckland specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w czasie spotkania polityków podpisano umowę o współpracy w dziedzinie lotnictwa cywilnego. Ma ona pozwolić narodowym przewoźnikom obu krajów tworzyć wspólne loty. Porozumienie o partnerstwie podpisali także przedstawiciele miast Kazimierz Dolny i Pahiatua, gdzie mieszka nowozelandzka Polonia. Umowy o współpracy podpisały też uniwersytety Jagielloński i Massey oraz Warszawski i Wiktorii w Wellington.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Auckland/sk

COMMENTS