HomePILNE

Nowa senacka większość składa pierwszy projekt ustawy i zapowiada kolejne dot. spraw ustrojowych

Nowa senacka większość składa pierwszy projekt ustawy i zapowiada kolejne dot. spraw ustrojowych

Nowa senacka większość składa pierwszy projekt ustawy w tej kadencji. Chodzi o rozwiązania dotyczące emerytur kobiet z rocznika 1953. Był to ostatni rocznik Polek, które miały możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Założenia projektu przedstawił senator Marek Borowski. W poprzedniej kadencji polityk zainicjował tę samą ustawę, przyjętą później przez Senat, ale nierozpatrzoną przez Sejm. “Na skutek pewnego błędu legislacyjnego liczna grupa kobiet otrzymała zaniżone emerytury i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku stwierdził, że ten przepis ustawowy był niekonstytucyjny. W związku z tym tym paniom należy się podwyżka emerytury i wyrównanie za minione lata, to jest pięć, czasami sześć lat, które powinny być wyrównane” – stwierdził senator KO.

Marek Borowski, pytany o kolejne projekty składane przez sojusz KO-PSL-Lewica i senatorowie niezależni, zapowiedział, że wśród następnych inicjatyw znajdą się “projekty ustrojowe”.

Senator Koalicji Obywatelskiej przyznał, że na razie nie ma kolejnych, gotowych projektów ustaw. Dodał jednak, że mogłyby one dotyczyć prokuratury, mediów publicznych, służby cywilnej oraz spraw samorządowych i organizacji pozarządowych.

Polityk przyznał jednak, że zdaje sobie sprawę z faktu, iż sejmową większość, konieczną do przyjęcia ustaw, ma Prawo i Sprawiedliwość.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros/jf/dw

COMMENTS