30.3 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Nowa partia na polskiej scenie politycznej – Unia Europejskich Demokratów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Unia Europejskich Demokratów- to nazwa nowej partii, którą utworzyły Partia Demokratyczna – demokraci.pl i Stowarzyszenie Europejscy Demokraci.

Partia Demokratyczna wyłoniła się w 2005 roku z wcześniejszej Unii Wolności. Dzięki Kołu Europejskich Demokratów nowe ugrupowanie uzyskuje sejmową reprezentację w postaci czterech byłych posłów PO – Jacka Protasiewicza, Stanisława Huskowskiego, Michała Kamińskiego i Stefana Niesiołowskiego.
Podczas nadzwyczajnego Kongresu w Warszawie przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów Elżbieta Bińczycka powiedziała, że obecny rząd marnotrawi pozycję, jaką Polska zdobyła w świecie i prowadzi ją na margines międzynarodowej polityki brakiem umiejętności dyplomatycznych i prowincjonalnymi wyobrażeniami. Elżbieta Bińczycka wyraziła szczególne zaniepokojenie tym, co dzieje się w kraju i zarzuciła obecnej władzy demontowanie państwa prawa.
Także Stefan Niesiołowski podkreślił, że demokracja w Polsce jest zagrożona i opozycja musi jednoczyć się. by bronić demokratycznych wartości.
Kongres rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem z powodu oczekiwania na przylot gościa – Lecha Wałęsy, którego wystąpienie miało go otworzyć.
Były prezydent powiedział, że sytuacja w kraju zmusza go do tego, by jeszcze raz stawić się do dyspozycji. Jego zdaniem, należałoby obecnie „natychmiast zrobić wszystko, aby ci ludzie, którzy tak szkodzą Polsce jak najszybciej odeszli”. „Ale to nie jest takie proste” – dodał Lech Wałęsa i przyznał, że wszyscy, łącznie z nim, popełniają błędy. Były prezydent mówił też o tym, co zrobiłby, gdyby jeszcze raz sprawował władzę wykonawczą. Wymienił zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby prowadzenie nieczystej gry i używanie pomówień, ograniczenie kadencji w polityce do jednej, a „potem do roboty” oraz założenie chipów politykom celem uniknięcia „nieczytelności finansowych” oraz innych, w tym „niejasności obyczajowych”..
Lider KOD Mateusz Kijowski wezwał „do zjednoczenia wokół wspólnoty narodowej, przywiązania do wolności i demokratycznych reguł sprawowania władzy”.
Podczas dyskusji uczestnicy Kongresu zwracali uwagę na to, że czeka ich ciężka polityczna praca. „Jesteśmy małym ugrupowaniem, ale naszą siłą może być myślenie” – mówił Kazimierz Wójcicki.
Listy do uczestników Kongresu Unii Europejskich Demokratów skierowali byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski.
Unia Europejskich Demokratów działa pod patronatem KOD w koalicji Wolność, Równość, Demokracja.

I.Szczęsna

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520