14.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Nowa partia Gowina: Polska Razem. Republikanie i samorządowcy. Kongres założycielski w Warszawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W weekend odbędzie się kongres założycielski ugrupowania, które powstanie na bazie Polski Razem. Do partii dołączy trzech nowych parlamentarzystów, pojawi się co najmniej 10 prezydentów miast i wielu burmistrzów.

 

To będzie ugrupowanie knserwatywno-wolnorynkowe – podkreślał Jarosław Gowin.- Chcemy mocniej zaakcentować wrażliwość konserwatywną. Zależy nam także, by silniej akcentować rynkowe, a nie etatystyczne podejście do gospodarki. Będziemy podkreślać pozytywną rolę samorządów. Wreszcie mocniej zaakcentujemy wrażliwość chrześcijańską – dodawał obecny wicepremier oraz minister nauki. Słuchając tych słów można odnieść wrażenie deja vu. Wszystko dlatego, że podobne słowa słyszeliśmy na początku XXI wieku. W 2001 r. obył się kongres założycielski Platformy Obywatelskiej. Od samego początku nowe ugrupowanie prezentowało się jako siła, która łączy konserwatywny liberalizm z chrześcijańską demokracją. Jakby kwintesencją tego był ślub kościelny, jaki w 2005 r. wziął Donald Tusk. Choć z żoną Małgorzatą związał się już w 1978 r., to jednak związek zalegalizowali tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ale w 2005 r. późniejszy premier startował w wyborach prezydenckich – i ślubem kościelnym chciał zamanifestować swoje przywiązanie do chrześcijańskich wartości. Wybory przegrał, ale dwa lata później, przed wyborami parlamentarnymi, też robił zdjęcia na tle dużego krzyża. I te wybory wygrał. Później PO – będąc u władzy – zaczęła ewoluować. Z ugrupowania centro-prawicowego stała się partią środka z silnie wyodrębnionymi skrzydłami: prawym i lewym. „Polska potrzebuje formacji od Gowina do Arłukowicza” – mówił Tusk w 2010 r. Ówczesny premier ostro ścierał się w Sejmie z obecnym wicepremierem o związki partnerskie w 2013 r. – ostatecznie konserwatywne skrzydło PO, któremu nieformalnie liderował Gowin, zablokowało projekt ustawy o związkach partnerskich. Wydawało się, że Platforma znów odzyskuje swój dawny konserwatywny rys. Ale stało się coś odwrotnego. Platforma konsekwentnie zaczęła skręcać w lewo. Gowin z partii wypadł, skrzydło prawicowe było coraz bardziej marginalizowane. Dziś właściwie go nie widać.

Wprawdzie dalej posłem PO jest Marek Biernacki, mocno przywiązany do konserwatywnych wartości (podpisał się m.in. pod projektem ustawy ograniczającej stosowanie in vitro), ale z debaty publicznej został właściwie wypchnięty. A inny konserwatysta w PO Rafał Grupiński niedawno publicznie poparł pomysł zatwierdzenia związków partnerskich w Polsce. Teraz Jarosław Gowin próbuje zapełnić lukę po tym, jak Platforma zwinęła swoje konserwatywne sztandary. Robi to zresztą po raz drugi. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2014 r., kiedy jako Polska Razem wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bez sukcesu. Partia zdobyła zaledwie 3,16 proc. głosów, nie przebijając się przez 5-procentowy próg wyborczy. Później Gowin wszedł w skład Zjednoczonej Prawicy – a później wstawiając swoich kandydatów na listy PiS zdołał wprowadzić do Sejmu dziewięciu posłów (licząc razem z nim) oraz czterech senatorów.

Teraz jest drugie podejście. 4 listopada na Stadionie Narodowym odbędzie się kongres założycielski nowego ugrupowania, które powstanie na bazie Polski Razem. Wiadomo, że jego szefem pozostanie Jarosław Gowin, jego zastępcami Jadwiga Emilewicz i Adam Bielan (oboje będą prowadzić zresztą kongres). Ale kto jeszcze się na nim pojawi? Na pewno Jarosław Kaczyński, jako gość honorowy. Oprócz nich w kongresie weźmie udział co najmniej trzech parlamentarzystów, którzy do tej pory znajdowali się poza tą partią. Chodzi o Magdalenę Błeńską (do Sejmu trafiła z list Kukiz’15), Józefa Zająca (wcześniej senatora PSL) oraz Zbigniewa Gryglasa, który niedawno zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej.

Oprócz nich na kongresie pojawi się co najmniej 10 prezydentów miast (m.in. Ełk, Piotrkowa Trybunalskiego, prawdopodobnie Gliwic), a także kilkudziesięciu burmistrzów oraz wielu radnych. Wszystko po to, by pokazać możliwie jak najszerszy front – a w ten sposób możliwie maksymalnie wyodrębnić się od PiS, a jednocześnie stać się atrakcyjną alternatywą dla dotychczasowych wyborców PO. Pytanie, czy jeszcze jacyś konserwatywni wyborcy przy Platformie zostali. Odpowiedź przyniosą pierwsze sondaże mierzące poparcie dla nowej, lepszej Polski Razem.

Agaton Koziński aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520