HomePOLSKA

Nowa narracja Szumowskiego: “Przebieg epidemii koronawirusa ma tendencję spadkową na ogromnym obszarze Polski”

Nowa narracja Szumowskiego: “Przebieg epidemii koronawirusa ma tendencję spadkową na ogromnym obszarze Polski”

Przebieg epidemii koronawirusa ma tendencję spadkową na ogromnym obszarze Polski – powiedział minister zdrowia. Łukasz Szumowski wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej czwartego etapu rządowego programu odmrażania gospodarki.

Szef resortu zdrowia dodał, że wyjątkiem są trzy województwa: śląskie, łódzkie i wielkopolskie. Tam większość zachorowań dotyczy bardzo dużych ognisk zakażeń w kopalniach oraz w fabryce mebli. Sytuacja jest już opanowana – zapewnił minister Łukasz Szumowski. “Blisko 40 tysięcy testów wykonanych. W tej chwili już wszyscy górnicy są przebadani, badamy rodziny tych osób, które są chore, w związku z tym jeszcze przez parę dni na pewno te spływające wyniki będą stosunkowo wysokie, natomiast to są osoby, które już są w kwarantannie” – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister Szumowski podkreślił, że transmisja koronawirusa została w znacznym stopniu ograniczona. “To oznacza, że tej transmisji poziomej, która nas tak niepokoi jest już niewiele. Transmisja pozioma – czyli to, że możemy się wzajemnie zarazić na ulicy, gdzieś w przestrzeni publicznej. Dzięki temu możemy te ograniczenia, choćby dotyczące maseczek na zewnątrz zaproponować, żeby to już nie obowiązywało” – dodał.

Minister zdrowia zaznaczył, że jednak nie oznacza to końca epidemii i nadal mogą występować ogniska zakażeń, trzeba więc zachowywać dystans społeczny.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/#Stankiewicz/d mj/w mt

COMMENTS