HomePOLSKA

Nowa lista leków refundowanych

Nowa lista leków refundowanych

Chorzy na nowotwory, cukrzycę, białaczkę, stwardnienie rozsiane, osteoporozę i astmę będą mieli od 1 listopada nowe refundowane leki.

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że lista zawiera wyjątkowo dużo nowych leków i będzie z nich korzystać duża grupa pacjentów, między innymi chorzy na cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać z nowych opcji lekowych – grupy flozyn. Wskazaniem do stosowania tych leków jest cukrzyca typu drugiego u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Długo oczekiwana przez pacjentów refundacja dotyczy leku na raka jelita grubego. Lek ten jest ostatnią oczekiwaną przez środowisko medyczne i pacjentów technologią lekową stosowaną w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego. Chorzy będą mieli szansę na zdecydowaną szansę poprawy w leczeniu tej choroby. Profesor Lucjan Wyrwicz z Centrum Onkologii w Warszawie powiedział, że nowy lek na raka jelita grubego zupełnie zmiena sytuację chorych.

Profesor Konrad Rejdak z Polskiego Towarzystwa Neurologicznego podkreślił, że w Polsce mamy prawie 50 tysięcy chorych na stwardnienie rozsiane, często to ludzie młodzi. Nowe leki dają szansę osobom, u których stwierdzana była najtrudniejsza postać choroby tzw. pierwotnie postępująca. “Ci chorzy nie mieli dotychczas żadnej opcji leczenia, a nowy lek daje im nadzieję, że chorobę uda się zatrzymać lub spowolnić” – mówił profesor. Do programu lekowego leczenia stwardnienia rozsianego trafią dwa nowe leki i dotyczą one drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego.

Refundacja jednego z nich dotyczy również pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego.

Wiceminister Maciej Miłkowski dodał, że również chorzy na raka piersi i białaczkę będą mieli nowe leki.

Kolejną grupą pacjentów, którzy odczują korzyść z nowej listy leków refundowanych są osoby dotknięte osteoporozą. Lek będzie refundowany dla kobiet po 60 roku życia z osteoporozą pomenopauzalną i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, po niepowodzeniu leczenia innymi lekami lub z przeciwwskazaniami do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub z odpowiednim wynikiem badania densytomytrycznego.

Zmiany na listach leków będą również zauważalne dla alergików i astmatyków.

Listy refundacyjne zmieniają co dwa miesiące.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Góra/dyd

COMMENTS