"> Norwegowie obawiają się imigrantów - wiadomosci.com

Norwegowie obawiają się imigrantów

Norwegowie obawiają się imigrantów

Blisko 50 procent Norwegów twierdzi, że imigranci stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Sondaż pokazuje, że co czwarty ankietowany uważa, że zagrożenie dla bezpieczeństwa Norwegii jest wysokie lub bardzo wysokie. Wśród powodów wymieniany jest terroryzm i ataki cybernetyczne. Największy jednak odsetek respondentów – 44 procent jest zdania, że największym zagrożeniem są uchodźcy i migranci. “Wielu obawia się tzw. Państwa Islamskiego i terroryzmu. Wyniki sondażu są bardzo podobne do tych przeprowadzanych ostatnio w innych krajach. Wielu respondentów ma jednak problem w odróżnieniu uchodźców i migrantów, terroryzmu i tzw. Państwa Islamskiego” – twierdzi dyrektor Norweskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Ulf Sverdrup w komentarzu dla norweskiej telewizji.
Badanie pokazuje również, że wyborcy nacjonalistycznej Partii Postępu, która współrządzi Norwegią, jako poważne zagrożenie najczęściej wskazywali imigrantów. Takie samo zdanie miała blisko połowa głosujących na rządzącą partię Prawica lub partię Centrum. Natomiast sympatycy socjalistów i komunistów za zagrożenie dla bezpieczeństwa Norwegii uznawali zwykle nacjonalizm oraz Stany Zjednoczone.
Sondaż został przeprowadzony wśród ponad 1000 ankietowanych.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/wysoCOMMENTS

WORDPRESS: 0