HomeCiekawostki

Norwegia: rośnie liczba gwałtów na nieletnich przez nieletnich

Norwegia: rośnie liczba gwałtów na nieletnich przez nieletnich

W Norwegii rośnie liczba gwałtów na dzieciach dokonanych przez nieletnich. Jak wynika z raportu tamtejszej policji kryminalnej, w ubiegłym roku zgłoszono o 60 procent więcej przypadków gwałtów na dzieciach niż w ciągu czterech ostatnich lat. 

Przed dwoma laty o gwałt na dzieciach do 14 roku życia zostało posądzonych 248 nieletnich. W minionym roku liczba tych przestępstw wzrosła o 135. Rosnąca tendencja jest dla autorów raportu niemiłą niespodzianką. John-Filip Lundhaug Strandmoen,
jeden z jego autorów, powiedział norweskiej telewizji, że wzrost zgłoszeń przeciwko nieletnim posądzonym o gwałt, jest dla policji zaskoczeniem.
Policjanci zbadali łącznie 225 zgłoszeń dotyczących gwałtów na nieletnich, którymi sprawcami były też osoby nieletnie. Prawie wszyscy posądzeni to młodzi chłopcy poniżej 15 roku życia. Co trzeci sprawca jest osobą znaną ofiarom. Część sprawców została posądzona o gwałty na swoich sympatiach lub rodzeństwie. Co piąty przypadek dotyczył gwałtów, które miały miejsce podczas imprez towarzyskich.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/wyso/pbp

COMMENTS