Nominacje do Polskich Orłów 2018: “Cicha Noc” z największą liczbą nominacji, dalej “Powidoki”Wajdy oraz “Pokot”

Nominacje do Polskich Orłów 2018: “Cicha Noc” z największą liczbą nominacji, dalej “Powidoki”Wajdy oraz “Pokot”

Film “Cicha noc” Piotra Domalewskiego otrzymał najwięcej – 11 nominacji do Polskich Orłów. Kolejne filmy, które mają najwięcej szans na statuetki, to “Powidoki” Andrzeja Wajdy oraz “Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

Nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły, nazywanych “polskimi Oscarami” ogłoszono w Warszawie. „Cicha Noc” będzie walczył o tytuł najlepszego filmu, a także między innymi, w kategoriach: „najlepsze zdjęcia” dla Piotra Sobocińskiego juniora i „najlepszy dźwięk” dla Jerzego Murawskiego, Kacpra Habisiaka i Marcina Kasińskiego. Sam Piotr Domalewski został nominowany w kategoriach za najlepszą reżyserię i scenariusz oraz odkrycie roku. O nagrody powalczą także aktorzy grający w filmie: Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Ziętek oraz Agnieszka Suchora. O tytuł najlepszego filmu, oprócz ”Cichej Nocy” i ”Pokotu” Agnieszki Holland i Kasi Adamik zabiegać będzie w tym roku nominowany do Oscara 2018 ”Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
W kategorii najlepsza reżyseria nominowani zostali także Anna Jadowska za “Dzikie róże” oraz Agnieszka Holland i Kasia Adamik za “Pokot”. Zadowoleni mogą być też: Arkadiusz Jakubik – dwukrotnie nominowany w kategorii “drugoplanowa rola męska” – za “Cichą noc” i “Najlepszego” oraz Bronisława Zamachowska nominowana w kategorii “drugoplanowa rola żeńska” w filmie “Powidoki” i w kategorii “odkrycie roku” także za tę rolę. Najlepszym dokumentem mogą zostać: “21xNowy Jork” w reżyserii Piotra Stasika, “Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta i “Młynarski. Piosenka finałowa” Alicji Albrecht. 7 marca poznamy jeszcze laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia, a zwycięzców wszystkich kategorii – podczas uroczystej ceremonii 26 marca. Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 19 kategoriach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0